برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

قرعه‌کشی لیگ برتر والیبال انجام شد

شیوه های مختلف برگزاری لیگ برتر مردان سال ۱۴۰۲ در شورای لیگ مطرح شد و اکثریت نمایندگان ۱۴ باشگاه شرکت کننده به شیوه برگزاری لیگ برتر رای داده ...

به گزارش ایسنا، جلسه قرعه کشی لیگ برتر مردان باشگاه های ایران ۱۴۰۲ صبح امروز (سه شنبه ۲۸ شهریور) با حضور میلاد تقوی، مشاور امور اجرایی فدراسیون والیبال، محسن ترابی، سرپرست دبیر کلی و رئیس سازمان لیگ، منوچهر پورحسن، محمدحسن خوشدل و حسین پورکاشیان به عنوان نمایندگان سازمان لیگ و نمایندگان ۱۴ باشگاه حاضر در لیگ برتر برگزار شد.

محسن ترابی در ابتدای جلسه قرعه کشی لیگ برتر ۱۴۰۲ گفت: امیدوارم جلسه خوبی داشته باشیم. تلاش سازمان لیگ طراحی و برگزاری مسابقات به نحو احسن است و قطعا اشکالاتی وجود دارد. امیدوارم با کمک شما این مشکلات به حداقل برسد؛ چرا که شما نقش پررنگ تری در برگزاری لیگ دارید و از تشکیل تیم تا تمرین ها برای حضور در لیگ و ... زحمت بسیاری می کشید.

او افزود: در جلسه با کمیته داوران خواهش کردیم داوران نهایت دقت را در اجرای مسابقات داشته باشند. لیگ برتر والیبال امروزه علاقمندانی دارد و باید از زحمات دکتر داورزنی در این خصوص تشکر کنم. خروجی لیگ به تیم ملی منتهی می شود و هر چه شما بهتر کار کنید تیم بهتری خواهیم داشت. همه کنار هم هستیم تا این مسابقات را به سلامت برگزار کنیم. در بحث سالن، کفپوش، نور و گرمایش سالن کمک کنید تا شرایط برگزاری مسابقات مناسب باشد و آسیبی به بازیکنان نرسد. همه تیم ها به عنوان مهمان و میزبان در شرایط مطلوب مسابقه دهند.

رئیس سازمان لیگ با تاکید بر مطالعه آیین نامه از سوی باشگاه ها تصریح کرد: تغییراتی در آیین نامه از جمله افزایش سهمیه جوانان و نوجوانان به ۲۰ نفر هر تیم ایجاد شده است که در هر مسابقه علاوه بر ۱۲ بزرگسال، یک نفر امید و یک نفر جوان یا نوجوان باید از سوی تیم ها استفاده شود. امسال بازیکنانی در نیم فصل می توانند به باشگاهی انتقال یابند که یا آزاد باشند یا حتی یک رالی هم برای تیم خود بازی نکرده باشند.

او ادامه داد: هدف اصلی همه تیم ملی است و این تیم ۲۰ مهرماه از مسابقات به تهران بازمی گردد. به همین دلیل یکشنبه ۳۰ مهر دور رفت لیگ برتر آغاز می شود. سوم دی ماه پایان دور رفت و ۱۳ دی ماه هفته اول دور برگشت است. یکشنبه ۲۰ اسفند قبل از ماه رمضان دور رفت و برگشت لیگ برتر تمام می شود و شروع پلی آف پنجم فروردین خواهد بود. لیگ های مختلف از جمله روسیه را بررسی و با لژیونرهای مختلف صحبت و نحوه برگزاری را در کشورهای مختلف مطالعه کردیم و فکر می کنم این مدل مناسب باشد.

ترابی درباره شیوه برگزاری پیشنهادی سازمان لیگ برای مسابقات لیگ ۱۴۰۲ اظهار کرد: تیم های اول تا چهارم مستقیم وارد پلی آف دور دوم خواهند شد. تیم های پنجم با دوازدهم، ششم با یازدهم، هفت با ۱۰ و هشت با ۹ بازی خواهند کرد. مرحله پلی آف به صورت دو بازی از سه بازی و متمرکز در تهران بعد از افطار برگزار می شود. تلاش برای برگزاری این مرحله در سالن دوازده هزار نفری و سالن فدراسیون است اما اگر نشد سالن هیات استان تهران به جای دوازده هزار نفری جایگزین خواهد شد. پنجم فروردین تیم های یک، دو، سه و چهار که مقام های دور رفت و برگشت را گرفتند با چهار تیمی که از مرحله اول پلی آف صعود کردند، رقابت خواهند کرد. در این مرحله با استفاده از رنک تیم های پایین، حریفان مشخص می شوند. در تاریخ های پنجم، هفتم و نهم فروردین مسابقات پلی آف اول برگزار و چهاردهم، شانزدهم و هجدهم فرودین پلی آف دور بعد و نیمه نهایی را نیز ۲۰ و ۲۲ و ۲۴ فروردین برگزار خواهیم کرد. پیشنهاد سازمان لیگ این است که فینال به صورت دو بازی از سه بازی یا سه از پنج برگزار شود.

او با بیان اینکه نماینده ایران در قهرمانی باشگاه های آسیا باید اسفندماه به کنفدراسیون والیبال آسیا معرفی شود، افزود: ۳۰ فروردین مسابقات لیگ برتر به اتمام می رسد. بنا بر این برای معرفی قهرمان لیگ برتر به مسابقات باشگاه های آسیا که اواسط اردیبهشت برگزار می شود، مشکل داریم و تا آن زمان قهرمان مشخص نشده است. می توانیم قهرمان دور رفت و برگشت را به این مسابقات معرفی کنیم. در خصوص دو تیمی که به دسته یک صعود می کنند، تیم های ۱۳ و ۱۴ جدول مرحله مقدماتی با پایین ترین رنک دو تیم پلی آف بازی خواهند کرد. برگزاری تمامی مسابقات لیگ ساعت ۱۶ خواهد بود و ساعت تمرین تیم ها در زمین مسابقه روز قبل ۱۵ تا ۱۸ هر تیم (۹۰ دقیقه)خواهد بود.

ترابی با اشاره به اینکه ترافیک تیم داری در برخی استان ها بالاست، عنوان کرد: از میان ۱۴ تیم حاضر در لیگ برتر ۱۴۰۲ شهرهای تهران و یزد سه تیم و کرمان و گلستان دو تیم دارند و بهتر است در قرعه کشی این مورد را در نظر بگیریم.

در ادامه میلاد تقوی، مشاور امور اجرایی فدراسیون والیبال، اظهار کرد: سال گذشته گفتم که کمک کنید لیگ ایران حرفه ای شود و بسیاری از مسائل مانند حق امتیاز که در کشورهای دیگر همچون ایتالیا حرفه ای است در کشور ما هم اتفاق افتد. ورود و خروج به لیگ را با هم مرور کردیم. ایرادی هم به فدراسیون وارد بود که تلاش می کنیم امسال اتفاق نیافتد.

او افزود: سال گذشته خواهش کردم که یک برنامه را تصمیم گرفته و تا انتها پیش رویم اما وقفه ۲۸روزه ای در لیگ سال گذشته داشتیم. امسال تمام توان خود را بگذاریم که همه چیز در این جلسه اتفاق افتد. اگر کسی سقوط کرد باید امتیاز را بخرد یا در لیگ دسته یک برای برگشت تلاش کند. قانون بد بهتر از بی قانونی است و باید به مصوبات پایبند باشیم. فدراسیون مجری تصمیمات شورای لیگ در چهارچوب قوانین موجود است. وضع نظام مالی لیگ سه سال قبل بسیار متفاوت از امروز است و روند به سمت حرفه ای شدن است. امیدوارم لیگ خوبی داشته باشیم و خیلی زود خبر المپیکی شدن تیم ملی را هم به مردم کشور بدهیم.

در ادامه این جلسه نمایندگان باشگاه های حاضر در لیگ برتر درباره موارد گفته شده پیشنهادهایشان را مطرح کردند که از میان این پیشنهادها می توان به معرفی قهرمان و نایب قهرمان امسال برای مسابقات باشگاه های آسیا در دو سال پیش رو، تغییر در شیوه برگزاری پلی آف به صورت متمرکز یا برگزاری متمرکز آن در شهر دیگری به غیر از تهران، تغییر در نقل و انتقال بازیکنان، پایبندبودن سازمان لیگ به مصوبات جلسه با نمایندگان باشگاه ها، تشویق تیم هایی که امکانات کافی از جمله ویدئوچک را فراهم می کنند، دو تیم اول در پایان دور رفت و برگشت مستقیم راهی نیمه نهایی شوند و سوم تا دهم با هم برای مشخص شدن دو تیم صعودکننده دیگر رقابت کنند. در نظر گرفتن رنکینگ سال گذشته تیم ها و کاهش وقفه میان پایان دور برگشت لیگ و برگزاری پلی آف دوم به دلیل عدم افت تیم های اول تا چهارم است که مستقیما راهی این مرحله شده اند.

در انتهای این جلسه، شیوه برگزاری لیگ برتر ۱۴۰۲ به این شکل که هشت تیم به پلی آف صعود کنند و چهار تیم انتهایی جدول رفت و برگشت لیگ، مرحله پلی اوت را برگزار کنند، به رای گیری گذاشته شد و ۹ تیم به این شیوه برگزاری رای دادند تا مسابقات امسال هم به شیوه سال گذشته برگزار شود.

در ادامه برگزاری مرحله پلی آف به صورت متمرکز (در یکی از شهرهای هشت تیم راه یافته به پلی آف) یا رفت و برگشت به خواست نمایندگان باشگاه ها از سوی سازمان لیگ به رای گیری گذاشته شد که در ادامه از میان ۱۴ تیم، هشت تیم به شیوه متمرکز رای دادند و قرار شد پیش از مرحله پلی آف درباره مکان برگزاری این مرحله به صورت متمرکز در تهران یا شهر دیگر تصمیم گیری شود.

همچنین برنامه ریزی جدول مسابقات بر اساس رنکینگ یا قرعه کشی از ابتدا بدون در نظر گرفتن رنک یا در نظر گرفتن تیم شهداب یزد به عنوان رنک یک و قرعه کشی میان ۱۳ تیم باقیمانده رای گیری شد که شش تیم به شیوه رنکینگ رای دادند، هفت تیم نظرشان به قرعه کشی کامل تیم ها بود و یک رای نیز به قرعه کشی میان ۱۳ تیم رای بود. به همین دلیل در انتهای جلسه قرعه کشی میان ۱۴ تیم برگزار شد.

۱- ایفاسرام اردکان
۲- مس رفسنجان
۳- فولاد سیرجان ایرانیان
۴- پاس گرگان
۵- گیتی پسند اصفهان
۶- سایپا تهران
۷- پیکان تهران
۸- چادرملوی اردکان
۹- شهداب یزد
۱۰- شهرداری ارومیه
۱۱- نیان الکترونیک مشهد
۱۲- هورسان رامسر
۱۳- طبیعت
۱۴- شهرداری گنبد

برنامه هفته اول لیگ برتر ۱۴۰۲ در تاریخ ۳۰ مهر به شرح زیر خواهد بود:

ایفاسرام اردکان - شهرداری گنبد
مس رفسنجان - طبیعت
فولاد سیرجان ایرانیان - هورسان رامسر
پاس گرگان - نیان الکترونیک مشهد
گیتی پسند اصفهان - شهرداری ارومیه
سایپا تهران - شهدآب یزد
پیکان تهران - چادرملوی اردکان

انتهای پیام

منبع: ایسنا
تاریخ: 1402/6/28
موضوع: توپ و تور
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: