برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.
در گفت‌وگو با مهر مطرح شد:

انتقاد از عنوان سومی وزنه‌برداری درجهان/ سکوی تیمی اهمیتی ندارد

ملی پوش سابق وزنه برداری با انتقاد از کسب سکوی سومی در مسابقات قهرمانی جهان گفت: وزنه برداری رشته رکوردی است و کسب عنوان تیمی اهمیتی ندارد اما ...

سعید محمدپور در گفت وگو با خبرنگار مهر، درباره عملکرد وزنه برداران در مسابقات جهانی و کسب عنوان سومی در رده تیمی گفت: خدا را شکر در این مسابقه تیم ملی وزنه برداری ایران توانست به یک مدال طلا و یک برنز برسد. مصطفی جوادی خیلی خوب کار کرد و تمام حرکات را به صورت صحیح انجام داد. مربیان هم هوشمندانه برای او وزنه انتخاب کردند که در نهایت منجر به کسب مدال طلا شد. علی داوودی هم با بدن آماده به مسابقات آمده بود اما برعکس جوادی، او را فدای تیم کردند که به نظرم در وزنه برداری نتیجه تیمی ارزش ندارد.

وی گفت: هدف گذاری کشورها اکثراً روی مدال آوری وزنه برداران است چرا که رتبه تیمی اصلاً در المپیک ارزش ندارد. علی داوودی می توانست برای مدال مجموع بجنگند اما به خاطر وزنه کمی که برای او در نظر گرفتند و از رقابت دور شده بود، کمی ناراحت بود و روحیه خوبی نداشت. ولی با این حال آمادگی خوبی داشت و بهتر می توانست عمل کند. مسئولان فدراسیون وزنه برداری در دوره های قبل مدام روی کسب عنوان تیمی مانور می دادند و به آن نقد داشتند. من به خاطر دارم که می گفتند در وزنه برداری کسب سکوی تیمی ارزشی ندارد اما حالا همین افراد همان راه را پیش گرفتند و تنها به دنبال کسب امتیاز تیمی هستند.

وی گفت: در مسابقات جهانی چینی ها با ترکیب کامل به میدان نیامده بودند در حالی که آن ها می توانستند با وزنه برداران زیادی در این میدان حضور پیدا کنند و همگی برای کسب مدال رقابت کنند. اما چین روی نفراتی که شانس مدال آوری در المپیک هستند، سرمایه گذاری کرده بود و نتیجه و کسب امتیاز تیمی برای آن ها مهم نبود. در وزنه برداری هدف گذاری باید به این شکل باشد اما مسئولان فدراسیون برای اینکه تیم نتیجه ضعیفی کسب کرده (انفرادی) به دنبال سکوی تیمی بودند تا در باد این قهرمانی بخوابند. تیم ملی وزنه برداری از ۱۰ وزن، یک مدال طلا کسب کرده است، در حالی که نتیجه تیمی زمانی لذت بخش است که اکثریت مدال گرفته باشند. مسئولان با کسب عنوان تیمی تنها به دنبال پوشاندن ضعف های خودشان هستند به همین خاطر نمی توان زیاد به وزنه برداری در آینده خوش بین باشیم.

انتقاد از عنوان سومی وزنه برداری درجهان/ سکوی تیمی اهمیتی ندارد

سعیدپور در واکنش به صحبت های سرمربی تیم ملی مبنی بر اینکه داشته های وزنه برداری همین نفرات است، عنوان کرد: داشته های وزنه برداری همیشه همین بوده است. قرار نیست همه چیز حاضر و آماده باشد و وزنه برداری مثل تالاخادزه در ترکیب تیم ملی ایران باشد تا کادرفنی نتیجه بگیرد. هیچ زمانی شرایط تیم ملی وزنه برداری به این صورت نبوده است و هیچ مربی چنین شرایطی را تجربه نکرده است. باز هم در ترکیب فعلی تیم ما عنوان دار جهانی و المپیک داریم اما در گذشته و در دوره کورش باقری هم همین عنوان ها هم نبود و هیچ کس مدال جهانی نداشت اما با تمریناتی که داشتیم وزنه برداران آن تیم هم مدال جهانی و هم المپیک کسب کردند.

وی گفت: من معتقدم با استعدادهایی که در وزنه برداری داریم به مدال های رنگارنگ خواهیم رسید به شرطی که در مسیر درست قرار بگیرند. ما الان در ترکیب تیم عنوان دار جهان و المپیک داریم و اتفاقاً داشته های وزنه برداری کم نیست. علی داوودی پتانسیل زیادی دارد درست است که در دسته فوق سنگین حریفان قدرتمندی حضور دارند اما او توانایی کسب مدال نقره و برنز المپیک را دارد و امیدوارم وزنه های خوبی برای وزنه برداران گرفته شود و صرفاً به امتیاز تیمی فکر نکنند. او قطعاً توانایی کسب مدال المپیک را دارد.

ملی پوش سابق وزنه برداری در مورد عملکرد سایر اوزان حاضر در مسابقات قهرمانی جهانی خاطرنشان کرد: در مابقی اوزان ما اصلاً وضعیت خوبی نداشتیم. وزنه برداران اعتماد به نفس کافی نداشتند و وقتی روی تخته می آمدند این موضوع آشکار بود. فکر می کنم به لحاظ بدنسازی شرایط خوبی نداشتند و بدن وزنه برداران استقامت لازم را نداشت به طوری که همه در دو ضرب بدنشان تحلیل رفت و حتی بدن برخی ملی پوشان در یک ضرب هم تحلیل رفته بود. این موضوع به عملکرد مستقیم کادرفنی برمی گردد که نشان می دهد اصلاً رضایت بخش نبوده است.

منبع: مهر
تاریخ: 1402/6/28
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: