برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

یک ورزشکار چقدر در هفته وزن کم کند؟

بهترین میزان کاهش وزن یک ورزشکار به منظور شرکت در مسابقه با وزن مورد نظر معادل 0.5 کیلوگرم در هفته طی چند ماه قبل از برگزاری مسابقه است.

به گزارش ایسنا، تغذیه سالم بخش مهمی از زندگی سالم است و هر ورزشکار و هر انسانی می تواند با استفاده از آن کیفیت زندگی خود را بهبود بخشد و طول عمر بیشتری داشته باشد و اینگونه به بهبود شرایط جسمانی و روانی خود کمک کند.

بر اساس این مطلب که از سوی فرناز نوری زاده، کارشناس تغذیه ورزشی تهیه شده و توسط فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته، آمده است: ورزشکاران برای دستیابی به وزن مورد نظر و ایده ال جهت شرکت در مسابقه و داشتن حداکثر عملکرد ورزشی هنگام مسابقه، باید وزن خود را به صورت آهسته در زمان تمرینات و طی چند ماه با رعایت رژیم غذایی مناسب کم کنند.

از دست دادن وزن به میزان زیاد در روزهای نزدیک به شروع مسابقه به شدت موجب افت عملکرد ورزشکار می شود و به هیچ وجه توصیه نمی شود و ورزشکاران در روزهای نزدیک به مسابقه به شدت کالری دریافتی خود را کم می کنند و کاهش کالری دریافتی در بدن، می تواند علاوه بر افت عملکرد، منجر به کاتابولیسم عضلات شود.

بهتر است کاهش وزن به میزان نیم کیلوگرم در هفته باشد؛ این اتفاق علاوه بر دستیابی به وزن مورد نظر، موجب می شود شاهد بهترین عملکرد برای ورزشکار در زمان مسابقه باشیم.

افراد بسیار کمی هستند که تلاش می کنند به صورت آگاهانه و هدفمند برای روح خود غذا تهیه کنند و غذای روح همان ورودی های ذهن هستند. همچنین از نظر روانشناسی ورزش، یکی از اجزای الگوساز رفتاری در ورزشکاران، استفاده از تمرینات مثبت به عنوان جایگزین گفت وگوی ذهنی منفی است. این تمرینات مثبت باعث رهایی ذهن ورزشکار از افکار منفی و ترس های پنهان می شود و به فرد ورزشکار کمک می کند که مهارت ورزشی را ساده تر، سریع تر و موثرتر همراه با آگاهی بهتری انجام دهد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا
تاریخ: 1403/3/27
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: