برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

ورزشکاران چه ساعتی بخوابند؟

ورزشکاران برای بهترین عملکرد خود باید شبانه بین ۷ تا ۹ ساعت بخوابند و فاصله زمانی شام و زمان خوابیدن آن ها، ۳ ساعت باشد.

به گزارش ایسنا، خواب برای ورزشکاران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و موقع خواب هورمونی در بدن انسان ترشح می شود که نام آن ملاتونین است.این هورمون تنظیم کننده چرخه خواب، بیداری و ساعت بیولوژیکی بدن است.

با بیدار ماندن زیاد شبانه در روند فعالیت این هورمون اختلال ایجاد می کنیم و به طور حتم اگر یک ورزشکار چنین روندی را طی کند فعالیت روزانه و عملکرد ورزشی آن تحت تاثیر قرار می گیرد.

بر اساس این مطلب که از سوی سید محمد صحافی، روانشناس ورزشی تهیه شده و توسط فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته، آمده است: کمیت و کیفیت خواب برای عملکرد ورزشکاران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ خواب کافی برای یک انسان و به ویژه یک ورزشکار بین ۷ تا ۹ ساعت و موضوعی که ورزشکاران معمولا رعایت نمی کنند، کیفیت خواب و زمان خوابیدن آن ها است.

ورزشکاران حتما باید قبل از ساعت ۲۳ بخوابند و شام خود را زودتر میل کنند به گونه ای که حداقل ۳ ساعت بین شام و خوابیدن فاصله زمانی وجود داشته باشد و در ساعت پایانی شب از خوردن کافئین خودداری کنند. همچنین ورزشکاران باید از نگاه به موبایل و تلویزیون در ساعات پایانی شب خودداری کنند و در مکانی تاریک، آرام و کمی خنک بخوابند.

علاوه بر این ورزشکاران نباید فراموش کنند که یک ورزشکار حرفه ای باید سبک زندگی حرفه ای داشته باشد و خواب به موقع و با کیفیت، یکی از مهم ترین مواردی است که ورزشکار باید مدنظر قرار دهد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا
تاریخ: 1403/4/19
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: