چهارشنبه 26 تیر 1398
Wed, Jul 17, 2019
» فریبا : دانه ها استقلال را بیمه می‌کنند
» گوناگون
» جانباز گلبارنژاد در پارالمپیک به خط پایان رسید
» امامی فر: متاسفانه شاهد شادابی درپرسپولیس نیستیم
» در مرحله مقدماتی جام جهانی: تیم ملی فوتسال ازسد آذربایجان عبورمی کند؟
» پله: مسی نسبت به رونالدو بهتراست
» چمنیان: شکست دادن امارات اهمیت دارد
» انتقاد ازمهاجم سرخپوشان
» گوناگون
» آقای برانکو، چرا پرسپولیس دیگر تشنه نیست!
» جوادی : روزهای درخشانی درانتظارکشتی است
» گراسا: لیگ جهانی والیبال محل کسب تجربه نیست
» هاشمی: توزیع بودجه ورزش عادلانه نیست
» صائبی: نتیجه فوق‌العاده‌ای کسب کردیم
» حردانی به مدال برنزرسید
» فلفلی : برای طلا بازی خواهیم کرد
» جدال ایران با برزیل برای طلا
» تبریک روحانی به مدال آوران
» گوناگون
» رحمان ششمین طلای پارالمپیک را کسب کرد
» مسلمی: جویبار،سرشارازاستعدادهایی مثل یزدانی است
» ضرب هفتمین طلای پارالمپیک به نام زهرا
» دربی 83 برنده نداشت
» سفرین: یک فوتبال پاک خلق می‌کنم
» گودرزی: امیدواربه رونق کشتی هستم
» رحمانی: تنها به دنبال برد هستیم
» گوناگون
» حاج‌رضایی : دربی فراتراز یک بازی است
» بدون بلیت به آزادی نروید
» اصفهان، فاتح ورزش خواهران بسیج
جستجو
صفحه اول  >> اخبار >>
با ورزش | ایرانی ترین جام جهانی
ایرانی ترین جام جهانی
ایرانی ترین جام جهانی موضوع: باستانی
قونیه ترکیه میزبان مسابقاتی است که قطعا می‌توان آن را ایرانی‌ترین جام جهانی دانست.

خبرآنلاین: ورزش زورخانه‌ای، رشته‌ای که در ایران تبلیغات زیادی برایش نمی‌شود و بین رشته‌های ورزشی جایگاه ویژه‌ای ندارد، حالا سال‌هاست که یک فدراسیون بین‌المللی دارد و 56 کشور عضو. گرچه این رشته یک ورزش ایرانی است و از سال‌ها سال قبل در گودهای زورخانه ایران پی‌گیری می‌شده، اما حالا دیدن جوان‌های اروپایی که میل و سنگ و کباده به دست می‌گیرند اصلا تعجب‌آور نیست.
56 کشور عضو فدراسیون جهانی ورزش‌های زورخانه‌ای گرچه تلاش زیادی برای پیشرفت در این رشته می‌کنند اما ایران فاصله‌ای قابل توجه با آن‌ها دارد و به همین دلیل است که در جام جهانی این رشته هم ایرانی‌ها خیلی بیشتر به چشم می‌آیند تا ورزشکاران بقیه کشورها. در دومین جام جهانی ورزش‌های زورخانه‌ای، جایی که 20 کشور دنیا ورزشکاران خود را به مسابقات اعزام کرده‌اند، نه تنها ورزشکاران ایرانی، بلکه هر چیز دیگر که به ایران تعلق دارد بیشتر به چشم می‌آید.

از مسئولان اجرایی مسابقات گرفته تا داورها و بسیاری از مسائل دیگر، همه چیز ایرانی هستند و این به خاطر ایرانی بودن مسئولان بلندپایه فدراسیون جهانی ورزش‌های زورخانه‌ای است. ورزش‌های زورخانه‌ای رشته‌ای است که از 6 سال گذشته صاحب یک فدراسیون جهانی شده. رئیس این فدراسیون، محسن مهرعلیزاده رئیس اسبق سازمان تربیت بدنی است که در زمان ریاستش بر ورزش ایران، مقدمات تشکیل فدراسیون جهانی ورزش‌های زورخانه‌ای را فراهم کرد.

او فدراسیونی جهانی تاسیس کرده که نام ورزش آن برای ورزشکاران همه کشورهای دنیا یکی است؛ «ورزش‌های زورخانه‌ای.» این تنها رشته‌ای است که ورزشکاران تمام دنیا باید نام آن را با لفظ فارسی بیان کنند. اما ایرانی بودن نام جهانی این رشته، تنها بخشی کوچکی از ایرانی بودن مسابقات جام جهانی آن است.

در دومین دوره از جام جهانی ورزش‌های زورخانه‌ای که از جمعه در شهر قونیه ترکیه شروع شده، تقریبا همه چیز ایرانی است. گرچه همه ایرانی نیستند و ورزشکاران خارجی کشورهای دیگر و مسئولان فدراسیون‌های آن‌ها هم حضور دارند، اما جو مسابقات کاملا ایرانی است؛ به حدی که تصور می‌شود چند تیم خارجی برای حضور در یک تورنمنت به ایران دعوت شده‌اند!

جو زمانی ایرانی‌تر می‌شود که خود ورزشکاران خارجی هم وقتی می‌خواهند نام رشته‌شان را به زبان بیاورند، مجبورند آن را به زبان فارسی تلفظ کنند. محسن مهرعلیزاده، رئیس فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای می‌گوید: «ما در عرض 6 سالی که فدراسیون جهانی این رشته را تاسیس کرده‌ایم، بیش از 50 کشور عضو داریم که این موفقیت بزرگی است. حالا این‌که ایرانی‌ها حرف اول را در این مسابقات می‌زنند باعث افتخار ماست.»

ایرانی بودن مسابقات جام جهانی ورزش‌های زورخانه‌ای ناشی از یک موضوع دیگر هم هست؛ ایرانی بودن ورزشکاران منتخب برخی از کشورهای شرکت کننده. تعدادی از کشورها ورزشکاران ایرانی را به نمایندگی از کشورشان به این مسابقات اعزام کرده‌اند. این ورزشکاران، افرادی هستند که از ایران به به سایر کشورها مهاجرت کرده‌اند و با تشکیل فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای در کشور محل اقامت خود، به عضویت این فدراسیون درآمده‌اند.

علی فرزانه، عضو ایرانی تیم ملی بلژیک که یکی از این نفرات است می‌گوید: «ده سال است که از ایران به بلژیک رفته‌ام و آنجا زندگی می‌کنم. وقتی بلژیک هم به فعالیت در ورزش‌های زورخانه‌ای علاقه نشان داد من با آن‌ها همکاری کردم. البته این رشته چون رشته‌ای ایرانی است، آن‌ها زیاد قوی نیستند و ما سه نفری که ایرانی هستیم و به نمایندگی از بلژیک به اینجا آمده‌ایم، قوی‌ترین ورزشکاران این کشور در این رشته به حساب می‌آییم. با این حال همین که کشورهای دیگر هم به حضور در رشته‌ای مثل ورزش‌های زورخانه‌ای علاقه نشان داده‌اند خیلی خوب است.»

در بسیاری از کشورهای دیگر هم ایرانی‌های مهاجر، حرف اول را در ورزش زورخانه‌ای می‌زنند. امیر حسینی، دبیر کل فدراسیون جهانی ورزش‌های زورخانه‌ای در مورد این موضوع می‌گوید: «اعضای تیم ملی کشورهای غرب اروپا اکثرا ایرانی هستند چون ایرانی‌های زیادی به آنجا مهاجرت کرده‌اند. اما اعضای تیم‌های اروپای شرقی ایرانی نیستند. آن‌ها ورزشکاران خودشان را دارند.»

در مورد ورزش‌های زورخانه‌ای، نکته دیگری هم وجود دارد که جو مسابقات آن را کاملا ایرانی می‌کند. زمانی که ورزشکاری از هر کشوری به گود می‌رود تا مسابقه را شروع کند، مرشد مسابقات با زبان فارسی می‌خواند. فرقی نمی‌کند که ورزشکار ایرانی باشد یا عرب یا اروپایی چراکه مرشد تنها به یک زبان می‌خواند؛ فارسی. با این حساب اگر وزرش‌های زورخانه‌ای وارد لیست ورزش‌های بازی‌های مهم مثل بازی‌های آسیایی شود، یک ورزش کاملا ایرانی به لیست این بازی‌ها اضافه شده. محسن مهرعلیزاده در این مورد می‌گوید: «ما برای ورود به بازی‌های آسیایی و حتی المپیک، برنامه داریم. ابتدا باید این رشته را توسعه دهیم و تعداد اعضای فدراسیون جهانی را بیشتر کنیم، بعد به فکر بردن این رشته به مسابقات مهم هم هستیم.»
منبع: فدراسیون ورزش های زورخانه ای
1389/8/1
برچسب ها: , ,

Share
کتاب  
  آموزش کوهنوردی به 9 تا 90 ساله‌ها
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، انتشارات ورزش کتاب «کوهیار را به چاپ رسانده است.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ......

  «آموزش کار با دمبل» برای افزایش قدرت و سرعت
کتاب «آموزش کار با دمبل» به قلم «آلن هدریک» به تازگی از سوی نشر هیومن‌کینتیکس منتشر و روانه بازار کتاب ورزشی شد.به ......

  ویراست جدید قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی آمد
ویرایش جدید کتاب «قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی همراه با ترسیمات زمین‌های ورزشی» از سوی نشر ورزش منتشر شد.به ......

تبلیغات
فال حافظ
به صورت آنلاین فال حافظ بگیرید
زندگی سلام
اخبار، پزشکی، روانشناسی، سرگرمی، موفقیت، کسب و کار، آشپزی، مد، ورزشی
سرتیتر آنلاین
آخرین اخبار ایران و جهان
نورا کابل
فروشگاه آنلاین سیم و کابل
دانستنی های ورزشی  
ورزش هایی برای رفع چاقی پاها و بازو
چربی، یک بافت نرم می باشد و هیچ گاه در یک اندام خوش ترکیب جا نمی گیرد. عضله صاف و استوار می باشد و می تواند به اندام ......

ورزش آیروبیک و فواید آن
ورزش آیروبیک و فواید آن ورزش آیروبیک، ورزش و فعالیتی است که بتواند تپش قلب فرد را افزایش دهد. ورزش ایروبیک، ......

20 ورزش مفید برای درد شانه
20 ورزش مفید برای درد شانه شانه شامل چهار عضله و تاندون است که اطراف مفاصل شانه را پر کرده اند. آسیب سرشانه یکی ......

طناب زدن برای‌ تناسب اندام
طناب زدن برای‌ تناسب اندام اگر از رفتن به سالن ورزشی، دویدن، یا تجهیزات ورزش خانگی خسته شده ‌اید، ممکن است بخواهید ......

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟
تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟ یکی از سوال های بسیار متداولی که بیماران از پزشکان و به ویژه متخصصان پزشکی ورزشی ......