برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

داوران و قضاوت در لیگ دهم -10رفیعی: نمی توانیم اشتباهات داوری را رد کنیم/ همه کارشناس‌ می‌شوند

داور فوتبال کشورمان با انتقاد از اظهارات کارشناسانه همه اهالی فوتبال به هنگام اشتباه یک داور گفت: نمی توانیم اشتباهات را در داوری رد کنیم.

محمود رفیعی در گفتگو با خبرنگار مهر، در رابطه با کلاس های برگزار شده از سوی کمیته داوران فدراسیون فوتبال اظهار داشت: در مجموع کلاس های خوبی برگزار شد و سطح آنها نسبت به سال های پیش، پیشرفت چشمگیری داشت. در سال های قبل داوران طی این کلاس ها فقط به هم تعارف می کردند اما امسال شاهد بحث و تبادل نظر بین تمامی حاضرین بودیم. خوشبختانه تست های گرفته شده هم اینقدر خوب بود که جای هیچ حرف و حدیثی باقی نگذاشت.

وی در رابطه با نحوه آماده سازی داوران طی مدتی که بازی های لیگ تعطیل بود، گفت: متاسفانه داوران ما جایی برای تمرین ندارند و از سال 84 تا به امروز تمرینات خود را در پارک جنگلی سرخه حصار برگزار می کنیم. امکاناتی مطابق با استانداردهای فیفا برای خودمان فراهم کرده ایم اما به دلیل آسفالت بودن زمین، هرلحظه امکان مصدومیت داوران وجود دارد. بابت این قضیه واقعا از مسئولان گله‌مندیم.

این داور افزود: تا چند سال پیش در ورزشگاه شیرودی تمرین می کردیم اما جدا از پرداخت حق ثبت نام، به دلیل ازدحام ورزشکاران دوومیدانی کار، فضای مناسب نداشتیم. حتی گاها شاهد درگیری و اختلافاتی هم با این ورزشکاران بودیم. به همین خاطر امیدوارم در سال های آینده، مکانی هم برای تمرین کردن داوران در نظر گرفته شود.

رفیعی بااشاره به تقویت سطح کیفی قضاوت ها گفت: اشتباهات داوری همیشه بوده و نمی توانیم آن را رد کنیم اما احساس می‌کنم امسال، سال خوبی برای داوران است. البته ممکن است از همین هفته اول لیگ، اشتباهات تاثیرگذار و فاحشی رخ بدهد اما هرکسی نباید به خودش اجازه بدهد به این موضوع اعتراض کند. متاسفانه در کشور ما کار قضاوت سخت تر از خیلی کشورهاست و همه موقع رخ دادن یک اشتباه کارشناس می شوند. با این حال به پایین آمدن ضریب اشتباهات امیدوارم.

وی اینگونه ادامه داد: بازیکنان ما پول حرفه ای می گیرند و امیدوارم رفتار حرفه ای در قبال این موضوع از خود نشان بدهند. آنها نباید در زمین به خودشان اجازه بدهند به داور اعتراض کنند و باید این موضوع را به کادرفنی و مدیریتی واگذار کنند. کادرفنی تیم ها هم باید رسما و به صورت کتبی به داوری اعتراض کنند نه اینکه وسط بازی کت خود را دربیاورند و سمت داور حرکت کنند. چرا که این مدل اعتراضات باعث می شود داور تمرکز خود را برای ادامه بازی نیز از دست بدهد. انشاالله که شرایط کاملا حرفه ای بشود و داوران بتوانند با آرامش کار خود را انجام بدهند.

محمود رفیعی در پایان گفت: امیدوارم کارشناسان داوری نیز با کارشناسی های خود مربیان را مقابل داوران قرار ندهند. کارشناسی که براساس سطح سواد خود اظهار نظر می‌کنند.

این داور از هفته اول بازی های لیگ، مسابقه دو تیم سایپای کرج و صبای قم را قضاوت می کند.


تاریخ: 1389/5/3
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: