برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

596 گل خورده در 7 بازی/حاتمی: می‏بازیم تا در مسابقات جهانی شوک زده نشویم!

تیم ملی بسکتبال در چارچوب دیدارهای تدارکاتی اخیر متحمل 7 شکست متوالی شد این در حالی است که مربی این تیم اعتقاد دارد نتایج کسب شده معقول بوده و از طرفی باعث جلوگیری از شوک زدگی ملی‏پوشان در مسابقات قهرمانی جهان می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، تیم ملی بسکتبال کشورمان طی دو هفته گذشته با سفر به چین و ترکیه برگزارکننده دیدارهایی بودند که البته در هیچ یک از آنها موفق به کسب پیروزی نشد!

ملی‎پوشان بسکتبال کشورمان ابتدا در رقابت‏های جام استانکوویچ چین شرکت کردند. در این رقابت‏ها که به میزبانی شهر "لیوژو" برگزار شد، شاگردان وسلین ماتیچ به ترتیب در مصاف با اسلوونی (تیم بیستم جهان)، چین (تیم نهم جهان - 2 بار) واسترالیا (تیم یازدهم جهان) متحمل شکست شدند.

تیم ملی بسکتبال به فاصله دو روز بعد دیدارهای تدارکاتی خود را در تورنمنت بین‏المللی ترکیه آغاز کرد و به ترتیب در دیدار با ترکیه، صربستان و نیوزلند شکست خورد. این سه تیم به ترتیب رده های هجدهم، پنجم و سیزدهم جهان را در اختیار دارند.

این شکست‎ها در حالی توسط ملی‎پوشان بسکتبال کشورمان رقم خورده است که آنها باید کمتر از دو هفته دیگر و از ششم شهریورماه در مسابقات قهرمانی جهان شرکت کنند. با این حال مربی تیم ملی نسبت بدون توجه به شکست‏های رقم خورده نسبت به عملکرد شاگردانش در ترکیه خوش‏بین است.

مهران حاتمی در گفتگوبا خبرنگار مهر اظهار داشت: "هیچ اتفاقی نیفتاده است! این نتایج تفاوت بسکتبال ما با جهان را نشان می‌دهد. در واقع ما طی این دیدارها، بازی در سطح اروپا را تجربه کردیم".

وی ضمن بیان اینکه برگزاری چنین دیدارهایی مهم است حتی اگر با شکست همراه باشد، تصریح کرد: "آخر بسکتبال ایران چه زمانی با ترکیه بازی داشته است؟ ما کی با صربستان بازی کردیم؟ تیمی که کمترین بازیکنانش در رئال مادرید و بارسلونا بازی می‏کنند".

تیم ملی بسکتبال ایران در مجموع 7 دیداری که در چین  ترکیه برگزار کرد 596 گل دریافتی داشت درحالیکه تنها 445بار موفق شد توپ را وارد سبد حلقه حریف خود کند. این اختلاف (151 گل) برای تیمی که مسابقات قهرمانی جهان و پس از آن بازی‎های آسیایی را در پیش دارد منطقی است؟ نباید از این ترسید که در رقابت‏های جهانی هم متحمل چنین شکست‏هایی شویم؟

مربی تیم ملی بسکتبال با خوش‏بینی کامل پاسخ این سوال خبرنگار مهر را دارد و اظهارداشت: " در رقابت‏های جهانی خوب بازی می‏کنیم. این را خواهید دید. نتایج به دست آمده وشکست‏هایی که متحمل آن شدیم برای من مربی خوشایند نبود اما اگر بخواهیم به بسکتبال جهان نزدیک شویم باید این باخت‏ها را می‎دیدیم".

تیم ملی بسکتبال ایران به عنوان قهرمان 2009 آسیا در رقابت‏های قهرمانی جهان شرکت می‎کند

حاتمی تاکید کرد: "برای موفقیت باید یک فرآیند طی شود نه اینکه نگاه نقطه‎ای داشت. در واقع دیدار با تیم‎های جهانی را به قیمت باخت تجربه کردیم تا در مسابقات جهانی شوک زده نشویم. البته می‎توانستیم با تیم‎های پائین‏تر از خودمان بازی کنیم و حتی آنها را با اختلاف بالا شکست دهیم اما در آن صورت به طور حتم در مسابقات جهانی شوکه می‎شدیم  چون تجربه دیدار با تیم‏های جهانی را نداشتیم".

وی یادآورشد: "اطمینان داشته باشید تیم ملی بسکتبال در مسابقات جهانی به مراتب بهتر از المپیک بازی خواهد کرد. ترس بازیکنان جوان ما ریخته است. ما در طول فرآیندکاری به بازیکنان فشار می‏آوریم تا به آمادگی صد درصد برسند. آنها باید این فشارها را تحمل کنند".

به گزارش خبرنگار مهر،  تیم ملی بسکتبال ایران در حالی نتیجه دیدار مقابل حریفانش در مسابقات جام استانکوویچ چین و تورنمنت بین‎المللی ترکیه را واگذار کرد که در رنکینگ جهانی از همه آنها پائین‏تر و در رده 21 است. اما موضوع اینجاست که بسکتبالیست‏های ما مقابل چین هم دوبار شکست خوردند. چینی که همین چند ماه پیش فینال جام ملت‎های مردان آسیا را به ایران واگذار کرد و به نایب قهرمانی بسنده کرد. آیا این دو شکست قهرمانی ایران در آسیا را زیر سوال نبرده است؟

مربی تیم ملی بسکتبال در پاسخ به این سوال خبرنگار مهر تصریح کرد: " شرایط بازی در نتایج کسب شده تاثیر گذار بود. تیم ملی ایران در جام ملت‏های مردان آسیا حامد حدادی و حامد آفاق را در اختیار داشت اما این بار بدون آنها بازی کرد. بله؛ ما قهرمانیم اما باید دیدار با چه مهره‏هایی مقابل چین بازی کردیم. هدف ما در این بازی‏ها شناسایی بازیکنان بود. به همین دلیل مهره‏های زیادی را جابه جا کردیم".

* خوب تیم ملی چین هم در رقابت‏های 2009 جام ملت‏های آسیا بازیکن کلیدی خود یعنی "یائو مینگ" را در اختیار نداشت. غیبت این بازیکن هم در نتیجه فینال جام ملت‏ها تاثیر گذار بوده است؟

پاسخ مهران حاتمی به این سوال خبرنگار مهر چنین بود:" قصد توجیه ندارم. ما واقعا مقابل چین بد بازی کردیم. اما این را هم باید بپذیریم که بسکتبال ایران واقعا از چین پائین‏تر است. این موضوع را رنکینگ جهانی نشان می‎دهد. با این همه چینی‏ها هم در شرایط مختلف شانس برد و باخت مقابل ایران دارند. همان طور که ما در تورنمنت دایموند بال، صربستان را که در رنکینگ جهانی بالاتر است شکست دادیم. اگر این پیروزی‏ها را به دست می‎آوریم نشان از توان واستعداد ما دارد".

مربی تیم ملی درپایان گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه "راهی که می‏رویم، درست است"، گفت: "نتیجه گرایی و مقام گرفتن در دراز مدت از پشت به ما لطمه می‎زند. باید یک سری چیزها را فدا کنیم. باید در همین بازی‏ها به دنبال جایگزین برای امثال مهدی کامرانی و حامد آفاق باشیم و همین را هم می‏کنیم. باید در همین بازی‏ها به دیگر بازیکنان اجازه بازی داد تا بسکتبال رشد داده شود".


تاریخ: 1389/5/24
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: