برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

10 انتقال غيرممكن در فوتبال

در بازار نقل و انتقالات هميشه شايعات زيادي وجود دارد و هر تابستان تيم‌هاي بزرگ فوتبال دنيا براي خريد ستاره‌هاي اين ورزش تلاش مي‌كنند اما هميشه اين جابه‌جاييها انجام نمي‌شود.

در بازار نقل و انتقالات هميشه شايعات زيادي وجود دارد و هر تابستان تيم‌هاي بزرگ فوتبال دنيا براي خريد ستاره‌هاي اين ورزش تلاش مي‌كنند اما هميشه اين جابه‌جاييها انجام نمي‌شود. شايد رفتن اين بازيكنان به تيم‌هاي ديگر مي‌توانست سرنوشت آنها را تغيير دهد مثلا تصور رونالدينيو با پيراهن رئال مادريد يا كريس رونالدو در يوونتوس مي‌تواند جالب باشد. اگر آلفردو دي‌استفانو به جاي رئال به بارسا مي‌پيوست حالا تاريخ به گونه‌اي ديگر رقم خورده بود. در ادامه به بررسي 10 انتقال مهم فوتبال جهان كه هرگز اتفاق نيفتاد مي‌پردازيم.

10 - فرانک وورتينگتون از هادرسفيلدتاون به ليورپول(1972): از وورتينگتون به عنوان جرج بست جديد نام برده مي‌شد و همانند اسطوره انگليسي‌ها حركات با توپش عالي بود. در سال 1972 تا آستانه پيوستن به ليورپول پيش رفت اما در تست پزشكي به دليل فشار خون بالا رد شد. بيل شنكلي، مربي آن زمان قرمزها از او خواست تا استراحت كرده و براي يك تست ديگر آماده شود. وورتينگتون چند هفته سخت تلاش كرد تا اوضاع جسمي‌اش را بهتر كند اما دوباره در تست باشگاه رد شد و از رسيدن به آنفيلد بازماند. او پس از اين اتفاق گفت كه اين از بدشانسي آنها بود.

9 - رونالدينيو از پاري‌سن‌ژرمن به رئال مادريد(2003): روني در سال 2001 در آستانه پيوستن به سنت ميرن اسكاتلند بود اما به دليل رسوايي پاسپورت جعلي‌اش در برزيل اين جابه‌جايي انجام نشد و او به پاري‌سن‌ژرمن پيوست. دو سال بعد منچستر يونايتد تلاش زيادي براي خريد او انجام داد اما سرانجام رونالدينيو راهي بارسلونا شد. در اين ميان رئالي‌ها نيز بي‌ميل نبودند اين ستاره برزيلي را به خدمت بگيرند اما او براي تركيب كهكشاني‌ها زيادي زشت بود و آنها ترجيح دادند ديويد بكام را به خدمت بگيرند. او با بارسا به تمام افتخارات ممكن رسيد و در سال 2005 پس از نمايشي خيره كننده در ال‌كلاسيكو از سوي هواداران رئال در برنابئو مورد تشويق قرار گرفت.

8 - پربن الكيائر از لوكرن به آرسنال(1984): ستاره دانماركي‌ها در جام‌جهاني 1986 كه دو سال قبل از آن تا آستانه حضور در ليگ جزيره پيش رفت. توپچي‌ها در آن زمان پل مارينر 31 ساله را از ايپسويچ تاون خريدند و به همين دليل از خريد الكيائر منصرف شدند. اين مهاجم دانماركي راهي سري A شد و نقشي مهم در قهرماني ورونا در فصل 1984-1985 داشت.

7 - لوئيس فيگو از اسپورتينگ ليسبون به پارما يا يوونتوس(1995): فيگوي 22 ساله در آن زمان به دنبال انتقال از ليگ پرتغال به يكي از تيم‌هاي بزرگ سري A در دهه 90 بود. او اشتباه بزرگي مرتكب شد و با هر دو تيم پارما و يوونتوس قرارداد امضا كرد كه باعث شد دو سال از حضور در سري A محروم شود. به همين دليل او تصميم گرفت راهي بارسلونا شود و افتخارات زيادي را در لاليگا كسب كرد. 10 سال بعد او پس از دوراني موفق در بارسا و رئال مادريد راهي سري A شد تا با پيراهن اينتر از فوتبال خداحافظي كند.

6 - يوهان كرويف از آژاكس به دامبارتون(1982): همانطور كه حضور رونالدينيو در سنت‌ميرن مي‌توانست اشتباه باشد، رفتن كرويف بزرگ به ليگ اسكاتلند نيز انجام نشد تا اين جابه‌جايي عجيب انجام نشود. اسطوره هلندي‌ها در اوايل دهه 80 به دليل شايعاتي كه درباره اين جابه‌جايي در ميانه‌هاي قراردادش با آژاكس منتشر شد مورد انتقادات زيادي قرار گرفت. سرانجام روزنامه‌ها اين فرصت را پيدا نكردند كه اين انتقال بزرگ را تيتر يك خود كنند و كرويف در آژاكس ماندني شد.

5 - آلن شيرر از ساوتهمپتون به منچستر يونايتد(1992 و 1996): اگر در سال 1992 شيرر به جاي رفتن به بلك‌برن پيراهن شياطين سرخ را بر تن مي‌كرد تاريخ ليگ برتر به گونه‌اي ديگر رقم مي‌خورد. يونايتدها ديگر نيازي به خريد اريك كانتوناي بزرگ نداشتند و شيرر نيز مدال‌هاي بيشتري را به تالار افتخاراتش اضافه مي‌كرد. او بار ديگر در سال 1996 پيشنهاد الكس فرگوسن را رد كرد و در ازاي 15 ميليون پوند كه در آن زمان ركوردي جديد براي نقل و انتقالات محسوب مي‌شد به نيوكاسل پيوست.

4 - كريستيانو رونالدو از اسپورتينگ ليسبون به يوونتوس(2003): در سال 2003 اين خبر منتشر شد كه لوچيانو موجي بر سر انتقال كريس رونالدو نوجوان به تورين با اسپورتينگ ليسبون به توافق رسيده است اما هواداران بيانكونري بسيار بدشانس بودند. مارچلو سالاس، مهاجم آن روزهاي يووه كه قرار بود به عنوان بخشي از اين انتقال راهي تيم پرتغالي شود راضي به اين جابه‌جايي نشد تا رونالدو سرنوشتي ديگر پيدا كند. منچستر يونايتد او را خريد تا جانشين ديويد بكام تاريخي نوين را در يونايتدها رقم بزند.

3 - ديه‌گو مارادونا از آرژانتينوس جونيورز به شفيلد يونايتد(1978): پس از اينكه هري هسلام هدايت اين تيم را برعهده گرفت تلاش زيادي براي خريد مارادونا انجام داد. شايد باور كردني نباشد اما شفيلدي‌ها تا آستانه خريد اسطوره آرژانتيني‌ها پيش رفتند و حتي پيشنهادي 600 هزار پوندي كه در آن زمان مبلغ زيادي بود نيز ارائه كردند. با اين حال اين تيم انگليسي نتوانست پول لازم را فراهم كند تا تاريخ به گونه‌اي ديگر رقم بخورد. شفيلد سرانجام الكس سابلاي آرژانتيني را در ازاي 160 هزار پوند خريد اما حسرت حضور مارادونا در اين تيم بر دل هواداران ماند.

2 - پله از سانتوس به رئال مادريد يا يوونتوس (دهه 60): بر خلاف رقيب اصلي‌اش براي كسب عنوان بهترين بازيكن تاريخ فوتبال يعني مارادونا، پله هيچ‌گاه در ليگ‌هاي اروپا بازي نكرد. دوبار تا آستانه حضور در رئال مادريد و يوونتوس پيش رفت و حتي به تازگي فاش كرد كه در تورين خانه‌اي نيز خريده بود.او مي‌گويد: رئال مادريد به همراه منچستر يونايتد و يوونتوس به دنبال من بودند. حتي رئيس باشگاه يووه با سانتوس به توافق رسيده بود اما سرانجام ترجيح دادم در تيم مورد علاقه‌ام بمانم. برزيلي‌ها به جواهر خود تا سال 1975 كه در 35 سالگي راهي نيويورك كاسموس آمريكا شد اجازه ندادند در جايي خارج از اين كشور فوتبال بازي كند.

1 - آلفردو دي‌استفانو از ميليوناريوس به بارسلونا(1953): اگر به دنبال يكي از ريشه‌هاي دشمني ديرينه بارسا با رئال مي‌گرديد مروري بر اتفاقات سال 1953 مي‌تواند كمك خوبي باشد. بارسلونا در آن سال با ريورپلاته باشگاه قبلي دي‌استفانو براي خريد او به توافق رسيد چرا كه ميليوناريوس كلمبيا از سوي فيفا به رسميت شناخته نمي‌شد. اين تيم كلمبيايي موافق اين جابه‌جايي نبود اما دي‌استفانو راهي اسپانيا شد و در چند بازي دوستانه نيز پيراهن آبي و اناري‌ها را پوشيد.

در اين ميان مشكلات دي‌استفانو با ميليوناريوس بر سر مسائل مالياتي نيز ادامه داشت كه رئالي‌ها 1.5 ميليون پزوتا به اين تيم دادند و سرانجام اين تيم پايتخت بود كه اين ستاره را به خدمت گرفت. او در نخستين ال‌كلاسيكوي خود 4 گل به ثمر رساند تا رئال 5 بر صفر پيروز شود. دي‌استفانو نقش مهمي در پنج قهرماني پياپي رئال در جام باشگاه‌هاي اروپا داشت و بارسا تا سال 1992 صبر كرد تا به اين عنوان برسد.
 

تاریخ: 1389/5/20
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: