برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

قطبي:مشکل فرهنگي ما "من يا هيچکس" است

اردوي تيم ملي در اروپا آنقدر حرف و حديث به همراه داشت که تمام نتايج فني اين اردو را به حاشيه برد. افشين قطبي به عنوان سرمربي تيم ملي در تمام اين مدت به جاي تمرکز روي مسايل فني مدام در حال کلنجار رفتن با حاشيه هايي بود که اين اردو براي او و تيمش به همراه داشت.

گفتگو با سرمربي تيم ملي پس از اردويي که به رغم بسياري در بدترين مکان و زمان ممکن برگزار شد:

* اگر موافق هستيد از بازي لاتزيو شروع کنيم.
** بله، اين از هدفهاي ماست که سعي مي کنيم با تيمهايي بازي کنيم که هم در بحث فني و هم رواني قدمهاي بزرگي براي پيشرفت ما باشند. مهمتر از نتيجه بازي روشي بود که ما بازي کرديم. رقابت با تيمهاي بزرگ دنيا باعث مي شود اکسيژن تازه اي در تيم به وجود بيايد. من به روش بازي تيم افتخار کردم؛ چون بيشتر بازي کنترل ميدان در اختيارمان بود. اين بازي به ما اعتماد به نفس داد براي آينده. تفکر بازيکنان ما حرفه اي بود و با تمام وجوداشان بازي کردند.
* پيش از مسابقه بچه ها به شوخي يا جدي طوري حرف مي زدند که انگار از حريف ترسيده اند.
** نه، ما از لاتزيو نترسيديم. ممکن است جوان ترها استرس داشته باشند، اما فوتبالي که ارايه کرديم به نظر من از بهترين بازيهايي بود که طي سالهاي اخير تيم ملي از خود ارايه کرده است.
* تيم ملي خوب بود يا لاتزيو بخاطر فاصله زماني يک ماهه تا شروع مسابقات سري آ در اوج آمادگي نبود؟
** من خواهش مي کنم شما مواظب بحثهايي که مطرح مي کنيد، باشيد. ممکن است هر تيمي با هدفهاي متخلف در چنين مسابقه اي وارد شود. بازيکنان ما هم چندين روز است که در اردو و دور از خانواده هستند و بدنسازي را پشت سرگذاشتند. پس اگر لاتزيو در شرايط صددرصد نبود ما هم شرايط ايده آلي نداشتيم. اما به هر صورت نبايد بخاطر اين نحوه بازي خودمان را گم کنيم. شک ندارم تيم ملي مي تواند بهتر از اينها باشد ما 6 ماه تا شروع جام ملتها فرصت داريم و بايد کار کنيم به نظر هنوز در يک سوم آخر مشکل داريم که بايد حل کنيم.
* بازيکني در اين اردو شما را سورپرايز کرد؟
** سورپرايز نه، اما همه آنها شخصيت ملي دارند و من از تلاش و تفکرشان ممنونم.
* در مورد چند بازيکن خاص صحبت کنيم. مثل حدادي فر که جاي علي کريمي بازي کرد.
** اجازه بدهيد شخصي صحبت نکنيم؛ چون در ايران خيلي زود بازيکن را بزرگ مي کنند و خيلي زود کوچک. اين بازيکن خاص جاي پيشرفت در تيم ملي دارد.
* چرا از دروازه بان هاي ديگرتان در اين مسابقات استفاده نکرديد؟
** ما در اين تورنمنت از ميرزاپور و رحمتي در بازيهايمان استفاده کرديم و جوان ترها را هم آورديم که کنار تيم باشند و تمرين کنند. ما در حال حاضر چهار دروازه بان خوب داريم که جاي نگراني ندارد.
* گفتيد در يک سوم جلوي زمين مشکل داريم؛ هادي نوروزي انتخاب اول شماست؟
** تصميم در مورد يک بازي به شرايط يک بازيکن در آن مقطع برمي گردد. نوروزي در بازي دوم خودش را خوب نشان داد. او سرعت خوبي دارد و چون مي خواستيم از جلو بازي دفاع کنيم، از او استفاده کرديم؛ مثلاً نوري، حدادي فر و آشوبي هم وسط زمين جواب داد. ترکيب دفاعي خوبي هم با حضور نصرتي از چپ داشتيم.
* روي گلي که لاتزيو زد، اعتراض داشتيد؟
** در آن سمت زمين توپ بيرون رفت بعد سانتر شد و بازيکن با آرنج به صورت حاج صفي کوبيد. بازيکنان ما احساس کردند بايد بازي را نگه دارند، اما آنها توپ را يک دفعه سانتر کردند که زنيدپور هم با سينه توپ را جلوي آنها انداخت. گل بدي بود. اگر مي خواهيم قهرمان آسيا شويم بايد ياد بگيريم 1 - صفر را به 3 - صفر تبديل کنيم. البته در اين مسابقه اگر داوران اجازه مي دادند، به اندازه کافي موقعيت داشتيم.
* بازيکنان ما کمي عصبي بودند و رفتارهايي داشتند که در بازيهاي رسمي مشکل ساز خواهد بود.
** ما بايد خونسرد باشيم. زدن گل دوم مي تواند به اين موضوع هم کمک کند.
* پيروزي مقابل تيم بزرگي مثل لاتزيو مي توانست افشين قطبي را از زير فشار خارج کند و او را مقابل منتقدانش در موضع قدرت قراردهد.
** من هيچ وقت عليه کسي موضع نمي گيرم. ما دوست داريم هميشه برنده باشيم. بايد ياد بگيريم که ببريم و بعد ايمان داشته باشيم که مي بريم. اگر بعضي وقتها ببازيم بازهم مي توانيد شرايط را عوض کنيد. مردم ايران فوتبال بارسلونا را مي پسندند پاسهاي رد وبدل شده زياد. ما هم سعي مي کنيم تيم را در همان مسير ببريم.
* يعني تيم ملي روزي تيکي تاکا را نمايش خواهد داد؟! اين خيلي رؤيا پردازانه نيست؟
** مقابل لاتزيو صحنه هايي ديديم که تيکي تاکا بود. ما توانستيم مقابل لاتزيو مشکل ساز شويم؛ چون آنها باور نداشتند ايران مي تواند چنين فوتبالي ارايه دهد.
* اردوي اتريش مي ارزيد که خودتان را با مربيان ليگ وارد دعوا کنيد. آنها همچنان به زمان اردو معترض هستند.
** اردويي که ما برگزار کرديم هر ثانيه اش برنامه ريزي شده بود. برنامه ريزي بلند مدت ديگري هم داريم؛ اگر تقويم را نگاه کنيد متوجه مي شويد تا فاصله 6 ماه مانده به جام ملتها زمان ديگري براي برپايي اردو نداشتم، ما از صميم قلب دست همکاري به سوي باشگاه ها دراز کرديم من نمي دانم چند مربي ليگ مخالف اين برنامه بودند، اما اساساً مشکل فرهنگي فوتبال ما يا من يا هيچکس است و تا وقتي با هم همکاري نمي کنيم، ضعفهاي زيادي وجود خواهد داشت. ما پارسال مدت طولاني بازيکنان را از تيمهايشان نگرفتيم. ما بايد جاي خودمان را عوض کنيم و ديدگاه کلي داشته باشيم. من خودم مربي باشگاهي بودم و درک مي کنم. اما بازيکنانش بيش از 9 - 8 ماه با آنها هستند، ولي تيم ملي فقط 48 ساعت فرصت براي هماهنگي دارد. متوجه باشيد که تيم ملي مهمترين تيم يک کشور است.
* در مورد اردوي شما مسايل حاشيه اي ديگري هم مطرح شد مثل وجود گاو يا نبودن کولر.
** من نمي خواهم به مسايل حاشيه اي پاسخ بدهم. به نظرم بعضي از دوستان هدفهاي تخريبي را دنبال مي کنند. اگر با آقاي ايکس مشکل دارند، عادلانه نيست تمام تيم ملي را هدف قراردهند. ما روي مرزها پا مي گذاريم و متوجه نيستيم که اين تيم متعلق به 75 ميليون نفر ايراني است. در همين اردو اگر هتلها کولر داشت چيز ديگري مي گفتند، من از شما هم خواهش مي کنم مسير بحث را عوض کنيم.
* اجازه بدهيد از حرف خوب شما استفاده کنم که گفتيد هر ثانيه از اين اردو برنامه ريزي دقيق داشت.
** درسته من اين حرف را زدم
* پس چطور تيم ملي ايران به اين تصور که بازي لاتزيو ساعت 6 شروع مي شود، دو ساعت زودتر به اين کمپ مي رود، در حالي که حتي مردم عادي در آن شهر هم از زمان دقيق بازي اطلاع داشتند. مقصر چه کسي است در اين ماجرا؟
من نمي دانم از شما مي پرسم. اين در شأن تيم ملي هست که دو ساعت منتظر حريفش باشد و از زمان بازي خبر نداشته باشد. وقتي هيچکس با ايميل و تلفن به ما خبر نمي دهد، چيکار بايد بکنيم حتي در پوسترهايي که براي بازي چاپ شده، نوشته بودند بازي ساعت 5 شروع مي شود، اما يک مرتبه فدراسيون برنامه را تغيير مي دهد. بعضي وقتها کنترل بعضي مسايل دست من و شما نيست. رسانه ها و شرکتي که اين قرارداد را بسته بود هم نمي دانست.
* در مورد علي کريمي حرف و حديث زياد است. خود او در مصاحبه با سايت شخصي اش داشتن مشکل با شما را تکذيب کرد. شما هم مصاحبه مشابهي داشتيد، اما من به عنوان يک شاهد عيني ديدم که علي کريمي با شخص شما و نحوه اردو مشکل داشت و مصدوميت بهانه اي براي رفتن او بود...
** خب من الان چي بايد بگم؟
* يا تأييد کنيد يا تکذيب تا من هم ادعايم را ثابت کنم.
** من مشکلي از علي کريمي نديدم و مشکل هم با او ندارم. ما ديديم بخاطر مصدوميت ريسک نکنيم بهتر است. بازيکناني هستند که حاشيه سازند، اما ما سعي مي کنيم اردويي با نظم و انضباط برگزار کنيم.
* آقاي قطبي! کريمي اينجا حتي حاضر نشد با مديا آفيسر تيم ملي براي سايت فدراسيون مصاحبه کند و رفتارهاي تند او را همه ديدند و قابل کتمان نيست. من اگر سرمربي تيم ملي بودم علي کريمي را ديگر به تيم دعوت نمي کردم. هر چند که خود او هم ممکن است ديگر در تيم شما حاضر نشود.
** من هيچ وقت اين تصميم را نمي گيرم. مسايل روحي، فني و اخلاقي ملاکهايي هستند که با توجه به آنها مي توان تصميم گيري کرد. شما من را مي شناسيد برخوردهاي من هميشه با خونسردي است و در آرامش تصميم مي گيرم.
* اما چنين رفتارها و اتفاقاتي فضاي اردو تيم ملي را بهم مي زند.
** مطمئن باشيد که اجازه نمي دهم در تيم ملي حاشيه وجود داشته باشد.
* سياستمدارانه پاسخ داديد، اما تا حدودي پاسخ را گرفتم.
** من بخاطر همين مسايل کمتر مصاحبه مي کنم. اميدوارم شماها هم در آينده کمک کنيد؛ زيرا احساسم اين است که هميشه کمک نمي کنيد.
* چرا اين قدر نسبت به خبرنگاران بدبين هستيد. شما ما را کنار تيم راه نمي داديد، آيا احساس خطر مي کنيد؟
** نه، احساس خطر نمي کنم. منظورم کلي است. در همين مصاحبه بيشتر بحث سمت مسايل حاشيه اي رفت. همه خسته شده اند از بس شما يکي را مقابل ديگري قرار داديد. شما دنبال فروش بيشتر هستيد، اما مي توانستيد با پرسشهاي فني بحث را بهتر جلو ببريد.
* من پرسش فني نمي توانم بپرسم، چون کارشناس فني نيستم. شما هم به مردم حق بدهيد که دوست داشته باشند بدانند حقيقت در مورد اتفاقي که براي علي کريمي کاپيتان تيم ملي افتاده، چيست؟ اين به معني قراردادن شما مقابل کسي نيست.
** حرفهاي من کلي است و در مورد يک روزنامه خاص و شخص شما نيست. من مي گويم شما بازي تيم ملي را تماشا کنيد و آن را تحليل کنيد.
* اما تيم شما حاشيه هايي داشت که نمي توان از آن چشم پوشي کرد.
** بازيکن بايد سرباز تيم باشد، کساني که حاشيه ساز باشند خودشان را بيرون از تيم خواهند ديد. موفقيت ما برمي گردد به نزديکي بازيکنان در چارچوب آرامش. اين چارچوب نبايد برهم بخورد.
* اگر نمي گوييد شما را مقابل دايي قرار مي دهيم ايشان هنوز پاسخ پرسش خود را در مورد خط خوردن برخي بازيکنان بدون انجام تمرين نگرفته است؟
** ما وقتي فهرستي براي اردو مي دهيم بايد نفرات بيشتري در آن باشند. احتمال مصدوميت و اتفاقات ديگر هم هست. ما در هر پست بهترين گزينه ها را انتخاب کرديم و با وسواس هم اين کار را انجام داديم.
* آقاي تاج گفتند از شما انتظار قهرماني دارند و به نظر مي رسد با اين اظهارنظر سعي دارند توقعات را از شما بالا ببرند.
** من باز هم تأکيد مي کنم که هيچ قولي در مورد قهرماني نداده ام، اما تمام توانم را به کار مي برم بهترين تيم را بسازم ما در مسيري هستيم که يکي از مدعيان قهرماني هستيم.

تاریخ: 1389/5/20
کلمات کلیدی: ، ، ، ، ،
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: