برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

ضمن تمجيد از عملكرد لو در آلمانرائول: آينده فوتبال متعلق به اسپانيا است

به گزارش خبرگزاري فارس، رائول گونزالس كه تابستان سال جاري بالاخره از حضور در جمع كهكشاني‌‌هاي رئال مادريد دل كند و راهي گيلزن‌كرشن شد تا براي آبي‌پوشان دربوندس‌‌ليگا آلمان به ميدان رود، در گفت‌وگو با نشريه هفتگي كيكر به نكات مختلفي اشاره كرد كه مشروح آن در پي‌ مي‌آيد:

*آقاي رائول، چه چيز اينجا توجه شما را به خود جلب كرده؟
كالباس و سوسيس! در آلمان مردم مرتب سوئيس سرخ و كباب شده مي خورند. درست است؟

* بله.خودتان امتحان كرده‌ايد؟
بله. مزه خيلي خوبي دارد.

*بزرگترين تغيير در زندگي شما براي تطابق با محيط آلمان چيست؟
همين اوقات صرف غذا. ما از گذشته در خانواده‌مان اوقات صرف غذا مثل آلماني‌ها داشتيم.


*چه چيزي در بدو حضور توجه‌تان را در اينجا به خود معطوف كرد؟
استقبال باشكوهي كه در بدو حضورم در شهر گيلزن ‌كرشن مردم از من كردند، خارق‌العاده بود. هواداران اينجا فوق‌العاده عالي هستند و ديگر اين كه از طرف باشگاه حمايت لازمه را كسب كردم. به عنوان مثال موقعي كه مي‌خواستم دنبال مدرسه براي فرزندانم بگردم، باشگاه به من خيلي كمك كرد. اين كار باعث راحتي من و خانواده شد كه بابت اين، از همه تشكر مي‌كنم.

* از شكل معرفي‌تان در گيلزن‌كرشن راضي هستيد؟
بله. خيلي پرهياهو بود. متاسفانه در گذشته و در دوران ورزشي‌ام فرصتي براي بازي در ورزشگاه ولتينز‌آره‌نا كه ورزشگاهي خارق‌العاده است، نداشتم. بابت اولين بازي خانگي فصل در اين ورزشگاه، فوق‌العاده خوشحال و بي‌تاب هستم.

*از زمان حضور تا امروز با مشكلي هم مواجه شده‌ايد؟
به هيچ‌وجه .خانواده‌ام هيچ‌ كمبودي ندارد. شايد چيزهاي كه در سوپرماركت‌هاي اينجا است،‌ ظاهري متفاوت با آنچه در اسپانيا عرضه مي‌شود، دارند؛ ‌ولي وقتي كه درب‌شان را باز مي‌كنيم، محتوي‌شان فرقي ندارد.

*با زبان آلماني چكار مي‌كنيد؟
الفبا را ياد گرفته‌ام. در حال يادگيري برخي كلمات فوتبالي و روزمره نيز هستم.

*واژه دربي را متوجه مي‌شويد؟
البته كه متوجه مي‌شوم. مي‌دانم بايد تحت هر شرايطي در دربي منطقه با بروسيادورتموند برنده شويم. بايد با اين كار به هواداران‌مان شادي و نشاط ارزاني كنيم و البته در پايان فصل در جدول جايگاهي برتر از بروسيادورتموند داشته باشيم.

*از نظر ورزشي شروع كار با شالكه چگونه بود؟
از اولين بخش كار با تيم خيلي راضي هستم. با شور و شوقي وصف‌ناپذير در جلسات تيم حاضر شده و كار مي‌كنم. مي‌خواهم هر چه سريع‌تر به شيوه‌ و سبك‌هاي تمريني اينجا عادت كرده و خودم را در تيم بشناسم.

* پيش‌تر در تمرينات شما با توپ هاي مديسين‌بال آشنا شده‌ايد. در قياس با فرهنگ تمرينات رئال‌مادريد، از كار با اين توپ‌ها شوكه نشديد؟
بايد اعتراف كرد كار با آن، چيزي كاملا متفاوت با آنچه قبلا در رئال انجام مي‌شد، بود. من به اين فرم تمرينات از زمان حضور در اسپانيا آشنا نبودم؛ ولي از نظر من كاركردن با اين وسيله هيچ اشكالي ندارد. از زماني كه با اين وسيله كار مي‌كنم، آماده‌تر هستم. با مديسين بال مشكلي ندارم. بايد در نظر گرفت در سه جام بايد بازي كنيم. پس لازم است كه از لحاظ جسماني همه چيز آماده باشد.

* اكنون در چه شرايط آمادگي بسر مي‌بريد؟
سعي مي‌كنم تا شروع بوندس‌ليگا كاملا در اوج آمادگي قرار بگيرم. در كل مي‌خواهم با كسب آمادگي تا جايي كه امكان دارد، به تيم كمك كنم.

*در اين مدت كه اينجا هستيد، با رودفان ‌نيستلروي، زوج مكمل سابق خود در خط حمله رئال، درمورد بوندس‌ليگا صحبت كرده‌ايد؟
بله البته.

* او به شما نسبت به سبك بازي فيزيكي اينجا، هشداري نداده؟
در اين باره چيزي نگفت. خودم از قبل مي‌دانستم كه در بوندس‌ليگا بسيار به قواي جسماني بها داده مي‌شود. ولي بايد در نظر گرفت در همه ليگ‌ها به قواي جسماني چنين توجهي مي‌شود.

*شما يا نيستلروي،‌ كداميك بيشتر گل مي‌زنيد؟
رود بيشتر مي‌تواند گل بزند. از نظر من همين كه شالكه پايان فصل اول شود، عالي است و مشكلي وجود ندارد.

*باوجود گذشت مدتي ، هنوز هم خيلي‌ها هستند كه باور ندارند مادريد را ترك كرده و اينك در آلمان باشيد. واقعا چه دلايلي براي ترك داشتيد؟
من نياز به تغيير تيم داشتم. مي خواستم با خانواده زندگي خارج از كشور را تجربه كنم. شالكه و همچنين شخص فليكس ماگات، خيلي زياد براي جذب من تلاش كردند. آن هم در مدتي طولاني و بسيار جدي. به اضافه اين كه شالكه باشگاهي با قدمت است. تيم آن در رده بالاي بوندس‌ليگا حضور دارد و در ليگ قهرمانان نيز است. اين نكاتي كه گفتم، خود دلايل زيادي براي اين امر هستند.

*چه برداشتي از فليكس ماگات داريد؟
او يك مربي به واقع بزرگ در كل بوندس‌ليگا است. از اهداف بزرگي كه او و باشگاه تعقيب مي‌كنند، اطلاع دارم، زيرا از پنجاه سال قبل شالكه دنبال كسب قهرماني آلمان است. پس اين حضور چالشي است كه از آن لذت خواهم برد.

*شما مي‌توانستيد به كشوري ديگر نقل مكان كنيد. خيلي جاه طلب هستيد كه در ليگي يك درجه پايين‌تر ادامه فعاليت دهيد؟
كل دوران ورزشي‌ام مملو از حضور در رقابت‌هاي بيشمار بوده و خودم را اينگونه سنجيده‌ام. تصور مي‌كنم هنوز هم از مي‌توانم از قابليت‌هايم استفاده كنم. بيش از هر چيز، همين نكته كه مربي تيم به كارم باور دارد، برايم بسيار مهم است.

*ماگات در سال‌هاي اخير موفق‌ترين مربي بوندس‌ليگا بشمار رفته است. شما در دوران ورزشي‌تان به عناوين مهم بسياري مثل ليگ قهرمانان اروپا رسيديد. كسي مثل شما مي‌تواند روحيه پيروزي‌طلبي را به تيم تزريق كند؟
اين كار را مربي انجام مي‌دهد. ماگات چنين روحيه‌اي را در تيم زنده مي‌كند. از آن دسته آدم‌هايي است كه مرتب دنبال موفقيت و پيروزي هستند. از اين جهت مطمئن هستم تيمي قدرتمند را معرفي مي‌كند تا موفقيت‌ بدست آورد. من هم به عنوان بازيكن، عاشق كسب موفقيت هستم.

* در دو سال آينده درخواب و خيال كسب عنوان با شالكه هستيد؟
بله. واضح است كه قهرماني آلمان هدف باشگاه است. اميدوارم باكمك تيم بتوانم چنين عنواني را به هواداران پيشكش كنم. اجازه دهيد بگويم شالكه بهترين هواداران آلمان را دارد. ديگر اينكه ما مي‌خواهيم در ليگ قهرمانان اروپا تا جايي كه امكان دارد، صعود كنيم.

*به نظر شما شالكه تا چه حد قدرت دارد؟
در تيم كيفيت بالايي چه از جنبه ورزشِي و چه از نقطه نظر نيروي انساني موجود است. احتمال دارد بازيكنان جديد ديگري هم به جمع ما اضافه شوند.

*شما مرد ركوردها هستيد. تاچه حد براي‌تان مهم است كه بيلان 66 گل زده در ليگ قهرمانان اروپا را ارتقا دهيد؟
بديهي است كه اين امر به من خيلي انگيزه مي‌دهد. البته ما در وهله نخست مي‌خواهيم برنده بازي‌ها شويم. در اين بين اگر بتوانم گلي هم به ثمر رسانم، معلوم است كه فوق‌العاده عالي مي‌شود.

*اين مساله كه بلافاصله با پايان دوران حضورتان در تيم ملي، اسپانيا قهرمان جهان شد، تا چه حد برايتان دردآور بود؟
به اين سئوال اينگونه پاسخ مي‌دهم كه چنين موضوعي بيشتر موردي حاشيه‌اي است. من براي تيم ملي نيز مثل باشگاه هر آنچه را كه در توان داشتم، خرج كردم. فقط در اين بين بايد در نظر گرفت موفقيت‌هاي ملي طي دو سال اخير نمايان شد. به نظرم دراين مدت تيم ملي رشد مهمي داشت.

*فكر مي‌كنيد اين شور و هيجان بوجود آمده در اسپانيا در سال‌هاي آتي همچنان حفظ شود؟
هرچند در فوتبال نمي‌توان براي آينده از قبل پيش‌گويي كرد؛ اما باور دارم آينده نيز متعلق به اين تيم است. كادرتيم كماكان قدرتمند باقي خواهد ماند. پديده‌هاي توانمند زيادي نيز به آن اضافه خواهند شد. اسپانيا پيشرو يك فوتبال پرنشاط و تماشاگرپسند است كه هركس به تماشايش بنشيند، لذت مي‌برد.

*راستي از درخشش تيم ملي آلمان در جام‌جهاني شگفت زده نشديد؟
چطور؟ وضعيتش مثل هميشه بود و تا پايان جام، حضوري فعال داشت. در جام‌ملت‌هاي اروپا 2008 نيز دربازي فينال بود. جالب اين كه در جام جهاني اخير و 2006 سوم شد.

*فكر مي‌كنيد تيم ملي آلمان يكي از رقباي قدر اسپانيا در آينده باشد؟
ببينيد، آلمان‌ها هميشه يك پاي كسب جام ها هستند. اين موضوع به همين سادگي است. يواخيم لو، سرمربي تيم ملي اين كشور فوق‌العاده عالي كار مي‌كند.از نظر من او تركيبي همگون از بازيكنان مجرب مانند كلوزه با بازيكنان جوانتر مثل شواين‌اشتايگر و مولر پديد آورده است.

*توانايي اين بازيكنان در جام‌جهاني شما را مجاب كرد؟
بله كاملا.آلمان تعادل درستي ميان قواي فيزيكي و قابليت فني ايجاد كرد و تكامل بخشيد.اما يك مساله برايم مثل روز روشن شد كه يك تيم آلماني بخاطر سعي و تلاش خاص خودش هيچوقت بازنده نمي‌شود.

ترجمه: محمدرضا سروش
انتهاي پيام/

تاریخ: 1389/5/26
موضوع: فوتبال
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: