برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

درباره دود سیاهی که از بازیهای افتتاحیه لیگ برتر برخاست /فوتبال در آتش !/ تمام حواشی دیدار پرسپولیس - تراختور!/آقای کمالوند پرسپولیسی ، اگر نمی خواهی تیم محبوبت را ببری به ما هم بگو!!

برای تمام کسانی که پس از آغاز لیگ برتر با ذره بین در جستجوی حاشیه و اتفاقات نامتعارف فوتبال باشگاهی ایران بودند، تماشای بازی پرسپولیس و تراکتورسازی و سکوهای ملتهب ورزشگاه آزادی مملو از هیجان کاذبی بود که جذابیت‌های بازی افتتاحیه لیگ دهم حرفه ای را در سایه قرار داد.
 آخرین بازی دو تیم حدود چهار ماه پیش در شرایط مشابهی برگزار شده بود. در آن مقطع تماشاگران متعصب و دو آتشه تراکتورسازی نتیجه نظرسنجی برنامه 90 که پرسپولیس را به عنوان پرطرفدار ترین تیم باشگاهی ایران معرفی کرد به دخل و تصرف عادل فردوسی پور در این انتخاب مرتبط می دانستند و در جریان بازی شعارهای تند و بی رحمانه ای علیه او سر دادند.

دامنه این نزاع وکشمکش مطابق انتظار به اولین جدال دو تیم در فصل جدید کشیده شد. قبل از سوت بازی افتتاحیه فصل جدید تماشاگرانی که به قصد حمایت از تراکتورسازی گوشه ای از ورزشگاه آزادی را اشغال کرده بودند، انتخاب عادل فردوسی پور به عنوان گزارشگر این بازی را نوعی دهن کجی به هواداران این تیم تلقی کردند و شعارهای آنها علیه فردوسی پور سرآغاز جنگ لفظی بی سابقه ای بین هواداران دو تیم شد.

ماجرا زمانی جدی تر شد که هواداران پرسپولیس هم به نشانه حمایت از فردوسی پور شعارهایی سر دادند و پاسخ ابراز احساسات کریم باقری به تماشاگران تراکتورسازی چیزی جز پرتاب بطری‌های آب نبود. همزمان با آغاز بازی اعتراض تماشاگران تراکتورسازی نیز به اوج رسید. برخی تماشاگران منتسب به تراکتورسازی هم پس از به آتش کشیدن تعدادی از صندلی های ورزشگاه آزادی، سکوهای سیمانی را کندند و به سمت تماشاگران پرسپولیس پرتاب کردند و عده ای دیگر با پرتاب بطری‌های آب به استقبال عکاساني رفتند که پشت دروازه تراکتورسازی مستقر شده بودند. این نزاع با شروع نیمه دوم و پس از به ثمر رسیدن گل پرسپولیس شدت بیشتری یافت و منجر به مصدومیت چند تماشاگر شد.

فراز کمالوند، سرمربی تراکتور سازی با مقصر جلوه دادن هواداران پرسپولیس نقطه آغاز درگیری تماشاگران دو تیم را اینگونه تشریح می کند:«‌نمي‌خواهم رفتار تماشاگران تراكتورسازي را توجيه كنم اما هر عملي،‌ عکس‌العملی در پی دارد. زماني كه ما براي تمرين به داخل زمين آمديم طرفداران پرسپوليس حدود 200 بطري آب را به سمت بازيكنان ما پرتاب كردند و طرفداران تراكتورسازي هم متقابلا جواب‌شان را دادند. رفتار تماشاگران هر دو تيم درست نبود و اين نتیجه فرهنگ ناسالمي است كه در تمام استاديوم‌هاي ايران وجود دارد.» بروز اولین ناهنجاری در حالی آغاز لیگ دهم حرفه ای را تحت‌الشعاع قرار داد که پیش از این کمیته انضباطی به عنوان متولی رسیدگی به اتفاقاتی از این دست دغدغه اصلی اش را روی بررسی صلاحیت اخلاقی بازیکنان و مربیان لیگ برتری متمرکز کرده بود.
 
در حالی‌که قاضی شریفی از بدو فعالیتش در کمیته انضباطی با نگاهی خوش بینانه از رفتار مهربانانه با تماشاگران خاطی و حذف محرومیت تیم‌ها از برگزاری بازی بدون تماشاگر گفته، به نظر می‌رسد حاشیه های بازی تراکتورسازی و پرسپولیس رویکرد مدیران فدراسیون فوتبال و کمیته انضباطی را دستخوش تغییرات اساسی کرده است. حسين عبداللهي، دبیر کمیته انضباطی از بازگشایی پرونده اتفاقات این بازی و محرومیت دو جلسه ای تماشاگران تراکتور سازی و یک جلسه ای هواداران پرسپولیس خبر می‌دهد:« متاسفانه در اين مسابقه كه ميليون‌ها تماشاگر داشت صحنه‌هاي زشتي را شاهد بوديم و قطعا از این به بعد مانند این احکام در برخورد با تماشاگران متخلف قاطعيت بيشتري نسبت به فصل قبل خواهيم داشت.»

سر دادن شعارهای نامتعارف تماشاگران تبریزی در سال‌های گذشته در نهایت به جایی رسید که برای مهار حاشیه هایی از این دست، اداره باشگاه به مدیران جدید واگذار شد.

...اما سردار جعفری مديرعامل این فصل این باشگاه بروز ناهنجاری در ورزشگاه‌ها را پدیده تازه‌ای نمی‌داند:
«در ورزشگاه آزادي قضيه اين قدر حاد نبود كه كميته‌ انضباطي، هواداران تراكتورسازي را محروم كند.» توجیه تامل برانگیز مدیر عامل باشگاه تراکتور‌سازی عمق بیگانگی او با فوتبال را نشان می دهد. سردار جعفری حتی شعار علیه کریم باقری را به تماشاگران ناشناس نسبت می‌دهد:« باشگاه تراکتورسازی کانون هواداران دارد و اگر ما این تماشاگران را می آوردیم، مسئولیت‌شان به‌عهده ما بود. ما هیچ هواداری را برای تماشای این مسابقه دعوت نکرده بودیم و تمام این افراد خودشان به ورزشگاه آزادی آمده بودند.»

مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی که تنها سه روز از عمرمدیریتش در این باشگاه گذشته در آخرین اظهار نظرش هواداران غیر رسمی تراکتورسازی را بانی اتفاقات ورزشگاه آزادی دانسته. در همین قاب جمشيد خطيبي،قائم باشگاه تراکتورسازی که به عنوان سرپرست این بازی را از روی نیمکت تماشا می کرد چشمش را روی تمام اتفاقات می‌بندد و با اظهار بی اطلاعی می گوید:«‌به نظر من مشكل زيادي در ورزشگاه آزادي پيش نيامد. ما كه داخل زمين بوديم چيز خاصي نديديم. این نوعی كري خوانی ساده بود كه بين دوطرف شكل گرفت و به فحاشي رسيد.‌» در این گیر و‌دار حسن‌کامرانی فر،کمک داور اول بازی که در نیمه اول سمت هواداران تراکتور سازی مستقر شده بود به عنوان شاهد عینی این ماجرا از رفتارهای زشت تماشاگران تبریزی قبل از سوت آغاز این بازی گفته است. در این گیر و‌دار رسول خطیبی که از سوی مسئول برگزاری بازی به تحریک تماشاگران تراکتورسازی متهم شده، داور مسابقه و هواداران پرسپولیس را عامل متشنج شدن جو ورزشگاه آزادی می داند:« وقتي وارد زمين شديم تا خود را گرم كنيم تماشاگران پرسپوليس به سمت ما بطري آب پرتاب و تا توانستند فحاشي كردند. آنها با اين كار هواداران تراكتور سازي را جري كردند ضمن اینکه من سال گذشته مي‌ديدم كه داوري‌ها به ضرر تراکتور سازی بود و این جریان همچنان ادامه دارد. آقاي مرادي در يك صحنه مشكوك   از پنالتي تراكتور‌سازي گذشت. »

بر اساس اعلام روابط عمومي ورزشگاه آزادي تماشاگران ديدار پرسپوليس و تراكتورسازي كه از ساعت 9 صبح به تدريج وارد استاديوم شدند خساراتي را به بخش هاي مختلف وارد كردند. طبق این گزارش تعداد 123 عدد صندلي از بين رفته و همچنين به ديگر امكانات، تجهيزات و تاسيسات برق و مكانيكي مجموعه نيز آسيب وارد شد كه مي توان به شكستن نرده ها، تابلوهاي راهنما، شيشه‌هاي بوفه مركزي، طلق ها و لامپ هاي مهتابي راهروها و سرويس هاي بهداشتي اشاره كرد.
به رغم تلاش‌هایی که مدیران تازه وارد باشگاه تراکتورسازی برای تلطیف فضای فعلی و تبرئه شدن هواداران این تیم به کار گرفته اند،باشگاه پرسپولیس اطلاعیه ای را با این مضمون روی وب سایت رسمی‌اش قرارداد:«پیش از شروع دیدار تیم‌های پرسپولیس و تراکتورسازی هواداران تیم مهمان با پرتاب مداوم بطری‌های آب، عکاسان حاضر در پیست دور زمین چمن را هدف گرفتند. این مسئله باعث شد تا شروع دیدار با تاخیر مواجه شود. این پرتاب‌ها از زمانی که سرخ پوشان پیش از بازی و برای گرم کردن وارد زمین شدند، آغاز شد که حتی یکی از این بطری‌ها هم پیش پای علی دایی به زمین خورد. انتظار می‌رود با برخورد قاطع مسئولان سازمان لیگ، از تکرار اینگونه صحنه‌ها جلوگیری شود.»
سایت هواداران تراکتورسازی اما با حمله به فراز کمالوند مطلبی را روی خروجی اش قرارداده.در بخشی از این مطلب خطاب به کمالوند آمده است:«یادمان هست که خودت پرسپولیس را تیم محبوب دوران نوجوانی‌ات معرفی کردی. اگر نمی‌خواهی پرسپولیس را ببری بگو تا ماهم به تهران سفر نکنیم.»

در حالی‌که بسیاری از سایت ها رفتار تماشاگران تبریزی را مورد نکوهش قرار دادند، مهدی تاج‌، نایب رئیس فدراسیون فوتبال هم ناگزیر به این اتفاقات واکنش نشان می‌دهد و از لزوم برخورد قاطعانه و در نظر گرفتن محرومیت سنگین برای تراکتورسازی خبر می‌دهد:

«پس از بررسی کامل اتفاقات رخ داده با خاطیان به شدت برخورد خواهیم کرد. امروز(دیروز) گزارش مسئولان ورزشگاه آزادی، نیروی انتظامی و ناظر بازی را بررسی می‌کنیم و احکام را صادر خواهیم کرد.»

مخاطبان تلویزیونی هم روز پرماجرایی را پشت سر گذاشتند. در حالی که صدای ورزشگاه به دلیل شعارهای غیر ورزشی تماشاگران قطع شده بود، شعار مشترک تماشاگران دو تیم هراز گاهی به گوش می رسید.

افشین قطبی هم در این بین به دلیل کنار گذاشتن بازیکنان پرسپولیس و تراکتور سازی بارها مورد نوازش هواداران حاضر در ورزشگاه قرار گرفت.

.. و همه اینها با احکامی پایان یافت که برای هر دوطرف باخت بود! یک معامله کاملا دوسر باخت...

...اما آیا این رفتارها را در ورزشگاههای ما پایانی هست!

تاریخ: 1389/5/7
موضوع: فوتبال
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: