برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

شناسایی هوادار متعصب ورزشی از روی مغز!

نورولوژیستهای اسپانیایی و آلمانی در بررسیهای خود نشان دادند که در زمان تماشای یک مسابقه ورزشی پاسخهای مغز نشان می دهند که چه کسی یک هوادار متعصب و چه کسی یک تماشاچی بی تفاوت است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه اتو فون گوئریک و دانشگاه بارسلونا نشان دادند که پاسخهای مغز در زمان تماشای یک مسابقه ورزشی در هواداران متفاوت است به طوری که با بررسی این پاسخها می توان دریافت که یک تماشاچی دیدار ورزشی نسبت به یک تیم بی تفاوت یا متعصب است. 

این محققان پاسخهای نورولوژیکی متفاوت مغز گروهی از داوطلبان را در زمان تماشای یک بازی امتیازی رصد کردند و به این ترتیب موفق شدند تشخیص دهند که کدامیک از این تماشاچیان بی تفاوت و کدامیک متعصب هستند.

این نورولوژیستهای در این خصوص توضیح دادند: "در زندگی روزمره ما موقعیتهای متعددی وجود دارند که در آنها نتایج عملکردهای دیگران بر روی ما اثر می گذارند. در حقیقت واکنش مغز یک تماشاچی نسبت به نتیجه یک مسابقه ورزشی می تواند شبیه سازی واکنش ذهنی ما در مقابل حوادث مختلف در زندگی واقعی باشد."

این تحقیقات نشان داد که فعالیت الکتریکی مغز تماشاچیان برپایه تحریکات متفاوت تغییر کرده و با موفقیت یک بازیکن فعال شده و با شکست آن از فعال بودن کاسته می شود. به خصوص وقتی که بازیکن می بازد، مغز یک هوادار متعصب نسبت به مغز یک تماشاچی بی تفاوت یک پاسخ منفی را نشان می دهد.

براساس گزارش سافت پدیا، این درحالی است که زمانی که قهرمان ورزشی برنده می شود در ذهن هوادار متعصب پاسخهای مثبتی دیده می شود.


تاریخ: 1389/5/13
کلمات کلیدی: ،
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: