برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

«قوانين شطرنج» در بازار نشر

چاپ نخست كتاب «قوانين شطرنج» با ترجمه رضا رضايي و ابوالقاسم نجيب منتشر شد._به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)،كتاب «قوانين شطرنج» ترجمه متن رسمي قوانين شطرنج فيده است كه از اول ژوئيه 2009 مطابق با 10 تير 1388 در سراسر قلمرو تحت پوشش فدراسيون‌هاي عضو فيده اجرا شد. 

قوانين شطرنج فيده شامل بازي زنده شطرنج است كه در هفتاد و هفتمين كنگره فيده در نوامبر 2008 در آلمان به تصويب رسيد. 

بر اساس گفتار نويسنده در قسمت مقدمه، اين قوانين شطرنج را نمي‌توان در همه موقعيت‌هاي محتمل كه ممكن است در بازي پديد آيند بكار برد و نيز نمي‌توان تمام مسايل عملي را با استفاده از اين كتاب حل و فصل كرد.

اين كتاب داراي دو بخش اصلي «قواعد بنيادي بازي» و «مقررات مسابقه» است. مخاطب در بخش قواعد بنيادي بازي با پنج ماده «ماهيت و اهداف بازي شطرنج»، «پوزيسيون اوليه مهره‌ها در صفحه شطرنج»، «حركت مهره‌ها»، «عمل حركت‌دادن مهره‌ها» و «اتمام بازي» آشنا مي‌شود.

همچنين در بخش دوم اين كتاب 9 ماده نظير «ساعت شطرنج»، «وضعيت‌هاي غيرعادي»، «ثبت حركت‌ها»، «بازي مساوي» و «اتمام سريع بازي» عنوان شده‌اند. 

پيوست‌ها، عنواني است كه بخشي از محتواي كتاب را به خود اختصاص داده و شامل «بازي سريع»، «بلتيس»، «نمادگذاري جبري»، «اتمام سريع بازي در غياب داور در محل بازي»، «مقررات بازي با نابينايان و معلولان بينايي» و «قواعد شطرنج 960» است، همچنين در انتهاي پيوست‌ها پنج تبصره به چشم مي‌خورد.

در بخش پاياني كتاب سيزده دستورالعمل درباره بازي‌هاي ناتمام عنوان شده است و اطلاعاتي درباره چند كتاب در حوزه شطرنج كه از سوي انتشارات فرزين منتشر شده‌اند، جاي دارد.
تاریخ: 1389/5/15
کلمات کلیدی: ،
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: