برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

بررسی تیم‏های حاضر در گوانگجو/شطرنجبازان "بدون حقوق" آماده سفر می‎شوند/ خبری از مدال طلا نیست!

اعضای تیم ملی شطرنج در حالی تمرینات آماده‎سازی برای حضور در بازی‎های آسیایی 2010 را پشت سر می‎گذارند که هنوز حقوق‎های معوقه سال گذشته خود را دریافت نکرده‎اند چه برسد به حقوق مربوط به چهار ماه گذشته سال جاری را.

به گزارش خبرنگار مهر، از جمله رشته‏هایی که امید به کسب مدال توسط ورزشکاران آنها در بازی‏های آسیایی 2010 وجود دارد، شطرنج است اما نه به رنگ طلا و نقره!

تیم ملی شطرنج ایران با در اختیار داشتن 8 ورزشکار زن و مرد در شانزدهمین دوره بازی‏های آسیایی حاضر می‏شود. احسان قائم مقامی، الشن مرادی، مرتضی محجوب (استادان بزرگ) و همایون توفیقی (استاد بین‏المللی) ترکیب تیم ملی شطرنج را در بخش مردان تشکیل می‎دهند. ضمن اینکه در بخش بانوان نیز آتوسا پورکاشیان، شادی پریدر (استادان بزرگ)، شایسته قادرپور (استاد بین المللی) و غزل حکیمی فرد (استاد فیده) حضور دارند.

این شطرنجبازان طی ماه‎های گذشته اردوهای مرتبی را برپا کرده‎اند که بسیاری از آنها با حضور در تورنمنت‎های بین‎المللی همراه بود. به همین دلیل آنها در حال حاضر در وضعیت مطلوب آمادگی به سر می‏برند و این رضایت خاطر ناظر کمیته ملی المپیک در فدراسیون شطرنج را - از نظر برنامه ریزی برای آماده سازی - به دنبال داشته است.

سید کاظم مرتضوی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: "بازیکنان به شدت فعال هستند. به خصوص الشن مرادی و احسان قائم مقامی که در مسابقات مختلفی شرکت داشته و نتایج مطلوبی هم کسب کرده‏اند. این دو در فرم مطلوب هستند" .

وی ادامه داد: "البته ما در این دوره از بازی‏های آسیایی الشن مرادی را هم در اختیار داریم. او هم شرایط رضایت بخشی دارد. اینها سه استاد بزرگ ما در چین هستند.همایون توفیقی هم به زودی به جمع آنها اضافه می‎شود. توفیقی فعلا به عنوان استاد بین‎المللی شناخته می شود. این بازیکن نرم استاد بزرگی خود را گرفته و همین روزها به عنوان جدیدترین استاد بزرگ ایران معرفی می‏شود".

ناظر کمیته ملی المپیک در فدراسیون شطرنج از وضعیت تیم بانوان نیز ابراز رضایت کرد. وی گفت: "بانوان شطرنجباز به طور مرتب تمرین داشتند. آنها کاملا آماده هستند. نسبت به چگونگی عملکرد بانوان در چین خوش بین هستیم".

آتوسا پورکاشیان یکی از استاد بزرگ شطرنج ایران در بازی‎های آسیایی است. این شطرنجباز به عنوان قهرمان آسیا حریفان قدری در گوانگجو پیش روخواهد داشت. حضور سه چهار بازیکن تاپ آسیا که اتفاقا جزو 10 نفر اول رنکینگ جهانی هم هستند کار را برای پورکارشیان و دیگر بانوان شطرنج ایران سخت می‏کنند.

مرتضوی ضمن اشاره به این مطلب اظهارداشت: "البته اینگونه مسائل باعث نا امیدی نسبت به این بازیکن و عملکرد کلی تیم نشده است اما در مجموع پیش‎بینی در مورد نتیجه گیری تیم در گوانگژو شبیه به دوره پیشین بازی‏های آسیایی است".

تیم شطرنج ایران در بازی‎های آسیایی 2006 دوحه قطر صاحب یک مدال برنز شد. البته امسال برخلاف دوره پیشین رقابت‌های شطرنج در بخش انفرادی نیز برگزار می‏شود. پس احتمال کسب مدال انفرادی را هم داریم".

وی در ادامه طرح این موضوع یادآورشد:" پیش از بازی‎های آسیایی قطر پیش بینی می کردیم تیم ایران یکی از عنوان‎های سوم تا پنجم را کسب کند. امسال هم همین نظر را داریم. ما شانس زیادی برای گرفتن مدال طلا یا نقره نداریم. شانس قطعی شطرنج ایران یکی از رده‎های سوم، چهارم یا پنجم است".

تیم شطرنج مردان ایران بزودی زیر نظر  "کنستانتین لاندا" استاد بزرگ اهل روسیه که مقیم آلمان است تمرینات خود را پیگیری می‎کند. "لاندا" پیش از این نیز سرمربی تیم ملی شطرنج ایران بود. وی در بازی‏های 2009 داخل سالن آسیا (ویتنام) تیم کشورمان را در بخش برق آسا تیمی به مقام سوم رساند. "لاندا" دهم شهریورماه به ایران می‏آید. همزمان با وی "آلویزاس کوینیس" نیز آماده‏سازی تیم بانوان را پیگیری می‎کند.

شطرنجبازان ایران پیش از سفر به گوانگجو حضور در یک مسابقات رسمی دیگر را نیز تجربه خواهند کرد. مسابقات خانتی مانسیسک طی روزهای 28 شهریورماه تا 12 مهرماه برگزار می‏شود و بازیکنان ایران نیز در آن حضور خواهند داشت.

رقابت‏های ماینز آلمان که با حضور بهترین‏های جهان برگزار می‎شود و مسابقات 60 هزار دلاری باکو نیز دو رویدادی است که در برنامه تدارکاتی شطرنجبازان ایرانی قرار دارد. بدین ترتیب بازیکنان تیم ملی شطرنج ایران مشکلی بابت آماده‏سازی ندارند اما این به معنای بی دغدغه بودن آنها نیست چون با  مشکلات دیگری مواجه هستند.

سید کاظم مرتضوی در این مورد به خبرنگار مهر گفت: "شطرنجبازان از نظر مربی وبرنامه آماده سازی هیچ مشکلی ندارند اما آنها مدت هاست که حقوق نگرفته‏اند و این می‏تواند از نظر روانی تاثیر منفی زیادی داشته باشد".

وی در تکمیل صحبت‎های خود با تاکید بر اینکه ملی پوشان شطرنج از سال گذشته حقوقی دریافت نکرده‏اند، اظهار داشت: "فوتبالیست‎ها حتی اگر میلیاردر باشند نسبت به تاخیر حقوق - حتی اگر یک ماهه باشد - اعتراض می‎کنند. اما شطرنجبازان کار خود را دنبال می‎کنند. البته پس از معرفی مدیریت رسمی فدراسیون رایزنی‎های زیادی شده تا حقوق معوقه سال پیش و امسال بازیکنان پرداخت شود."


تاریخ: 1389/5/16
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: