برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

یک عمر قهرمانی، چند خط خداحافظی

ورزش > فوتبال  - علی کهن‌نسب:
رونالدو را که می‌شناسید، همان بهترین بازیکن جهان که در سال 1996، 1997 و 2002 مرد سال فوتبال جهان شد

رونالدو سال‌های سال در تیتر اول اخبار رسانه‌های مختلف جهان قرار داشت، ولی آسیب‌دیدگی‌های مختلف و نزدیک شدن به پایان دوران فوتبال حرفه‌ای و ظهور ستاره‌های جدید در دنیای فوتبال باعث شد تا نام ستاره سال‌های نه‌چندان دور فوتبال رفته رفته از مطبوعات حذف شود و اکنون خبر خداحافظی او از فوتبال در پایان ماه دسامبر، تنها در چند خط منتشر شود. این پایان تلخ و ناراحت‌کننده بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای، به ویژه ستارگانی است که ماه‌ها و سال‌ها هزاران و میلیون‌ها هوادار فوتبال را شیفته خود کرده‌اند. بله، خداحافظی با پیراهن ملی و در نهایت خداحافظی با ورزشی که شهرت و ثروت خود را مدیون آن‌اند بسیار دشوار است.

برگزاری مسابقات بزرگ نیز فرصت خوبی برای تصمیم‌گیری و پایان سال‌ها حضور در تیم ملی یا در عرصه ورزش فوتبال است. با پایان برگزاری رقابت‌هایی چون جام‌جهانی و جام ملت‌های اروپا و... همواره شاهد خداحافظی تعدادی از ستاره‌های فوتبال هستیم. اتفاقی که برای زیدان، فیگو، اولیورکان و... در رقابت‌های مهم گذشته نیز افتاد. پس از برگزاری جام‌جهانی 2010 این اتفاق برای ستاره‌های بزرگ دیگری هم رخ داد. نیکولاس آنلکای فرانسوی اولین بازیکنی بود که خبر خداحافظی‌اش از فوتبال ملی در بحبوحه رقابت‌های جام‌جهانی اعلام شد. آن هم هنگامی که آنلکا پس از درگیری با ریموند دومنش، مربی تیم ملی فرانسه در داخل رختکن، ناگزیر به کشورش بازگشت.

البته نتایج ضعیف فرانسه در جام‌جهانی باعث شد تا خداحافظی بازیکنی چون تیه‌ری آنری نیز زودتر اتفاق بیفتد؛ بازیکنی که در جام‌جهانی 1998 و جام ملت‌های اروپا در سال 2000، که با قهرمانی فرانسه همراه بود، ستاره تیم ملی فرانسه بود. آنری در 123 بازی ملی با 51 گل زده رکورددار بیشترین گل‌ ملی در تاریخ فوتبال فرانسه است.

پاتریک ویرای 34 ساله نیز به نوعی خداحافظی خود از تیم ملی را پس از سال‌ها اعلام کرده؛ بازیکنی که در جام‌جهانی 2010 حضور داشت و اعلام کرد که دیگر منطقی نیست بار دیگر پیراهن تیم ملی کشورش را بپوشد.

در جام‌جهانی امسال، به نظر می‌رسید خداحافظی هیچ بازیکنی دلنشین‌تر از خداحافظی کارلوس پویول، ستاره با تجربه تیم ملی اسپانیا نباشد، منتها مدتی بعد، (دوشنبه 11مرداد) او اعلام کرد که تصمیم گرفته دست‌کم تا مسابقه‌های جام ملت‌های اروپا، برای دفاع از عنوان قهرمانی اسپانیا، همراه این تیم بماند .

در بین تیم‌های آسیایی نیز شونسوکه ناکامورا، ستاره سال‌های متمادی تیم ملی ژاپن با 32 سال سن از دنیای فوتبال خداحافظی کرد تا به دوره 12 ساله حضورش در تیم ملی ژاپن پایان دهد. هافبک تیم ملی ژاپن که سابقه حضور در تیم سلتیک گلاسکوی اسکاتلند را نیز دارد، پس از حضور در 98 دیدار ملی، کفش‌هایش را آویزان کرد.

فابیوکاناوارو، مدافع 36 ساله تیم ملی ایتالیا را نیز باید یکی از بزرگ‌ترین ستارگان سال‌های اخیر فوتبال دانست که در جام اخیر با پیراهن تیم ملی ایتالیا خداحافظی کرد. کاناوارو یکی از عوامل اصلی قهرمانی تیم ملی ایتالیا در جام‌جهانی 2006 آلمان بود و پس از پایان زودهنگام حضور ایتالیا در جام‌جهانی 2010 و کسب نتایج ضعیف، و پس از انجام 136 بازی ملی و 14 سال حضور مداوم، از تیم ملی خداحافظی کرد.

خداحافظی بازیکنانی چون رونالدینیوی برزیلی و فرانچسکو تولدوی ایتالیایی نیز در خلال جام‌جهانی اعلام شد. البته خبر خداحافظی تولدو رسمی بود، ولی بازیکنانی چون رونالدینیو، دیوید بکهام و ابراهیمویچ سوئدی و حتی میشائیل بالاک آلمانی هنوز تصمیم خود را در این باره رسماً اعلام نکرده‌اند. با آغاز رقابت‌های باشگاهی فوتبال در قاره اروپا و نزدیک شدن به رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های اروپا در سال 2012، بی‌شک شاهد خداحافظی تعداد دیگری از ستاره‌های فوتبال خواهیم بود.

تاریخ: 1389/5/17
کلمات کلیدی: ، ، ، ، ،
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: