برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

در انتخاب دایی و اکبرمحمدی بی سیاستی کردیم

عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال با اشاره به ناکامی های اخیر تیم های فوتبال پایه و وجود دست هایی برای دور کردن مربیان موفق از این تیم ها تاکید کرد: در انتخاب اکبر محمدی برای تیم نوجوانان مثل انتخاب علی دایی برای تیم ملی بزرگسالان بی سیاستی کردیم.

هادی آیت اللهی ضمن برشمردن وظایف کمیته جوانان فدراسیون فوتبال اظهار داشت: کمیته جوانان فدراسیون در واقع قلب فدراسیون است و کار این کمیته فراتر از آن است که تنها به تشکیل تیم های زیر 13 سال و زیر 15 سال و زیر 17 سال خلاصه شود.

وی یادآورشد: کار اصلی این کمیته برنامه ریزی در سطوح پایه و استعدادیابی و اجرا از سنین زیر6 سال تا زیر 19 سال و تشکیل کمیته های فرعی استعدادیابی ، آموزش ، مدیریت تیم های پایه و ارزشیابی و نظارت برکار مدارس فوتبال است.

آیت اللهی اضافه کرد: البته در طول سه سال گذشته آقای فریدون معینی زحمات بسیاری برای این کمیته متحمل شدند ولی به نظر می رسد که بیشترعملکرد کاری کمیته جوانان تحت تاثیرعملکرد تیم های جوانان و بخصوص نوجوانان که قهرمان آسیا بود و نتایج مایوس کننده ای گرفت ، بوده است.

عضو هیئت رئیسه فدراسیون درخصوص تغییرات صورت گرفته در سطح تیم های پایه اظهار داشت: به نظر من درعرصه تیم های پایه کاری که فدراسیون فوتبال از سالهای آخرخدمت صفایی فراهانی و دادکان و بعد کمیته انتقالی و اوایل کار فدراسیون فعلی صورت گرفته بود ، بسیار خوب بود بنحویکه نتیجه تلاشهایی که در سالهای قبل انجام شده بود خروجی های بسیارخوبی داشت و بازیکنانی نظیر حاج صفی ، مهرداد اولادی ، کریم انصاری فر، محسن مسلمان ، رضا طلبه و امثالهم محصول همین دوره بودند .ضمن اینکه قهرمانی تیم نوجوانان در آسیا و حضور در مسابقات جهانی نتیجه همین زحمات بوده که یک ساله بدست نیامد.

وی تاکید کرد: متاسفانه دستهایی در کار بود که این گروه کار بلد را از هم جدا کند و گروهی متشکل از بهترین مربیان تیم های پایه نظیر محمود بیداریان، مسعود مقیم، محمد یاوری ، حسین دیده ماه و امثالهم که تخصص کاری آنها در شناخت استعدادهاست کنار گذاشته می شوند.
آیت اللهی اضافه کرد: حال چه شد که یکباره همه این آقایان که خروجی کارشان مشخص و بیشترین نفرات را به تیم های ملی در سطوح مختلف معرفی کرده اند از گردونه کار خارج شدند، هنوز برایمان مشخص نشده است.

عضو هیئت رئیسه فدراسیون یادآور شد : بعنوان مثال تیم نوجوانان که بیش از4 سال با آنها کارشده بود ، در تورنمنت های مختلف شرکت کرده بود به یکباره کادر فنی اش تغییر می کند و در اختیار کسانی قرار می گیرد که اولین تجربه کاری خود را درسطح ملی داشته و چنان حصاری بدور این تیم تنیده می شود که هیچکس حق اظهار نظر در مورد این تیم را نداشته باشد و چنان سیاه نمایی از سوی کادر فنی می شود که بیشترین هزینه و بازیهای تدارکاتی خارجی 26 بازی برای این تیم تدارک دیده می شود و چنان آوازه ای از این تیم تا قبل از بازیها می رسد که کمتر از مقام قهرمانی آسیا برایمان متصورنیست ولی با شروع بازیها متوجه می شویم که آواز دهل شنیدن از دور خوش است و متاسفانه آقایان بعد از شکست هم حاضر به پاسخگویی مستدل نمی شوند در صورتیکه با یک بررسی کارشناسانه می توان دلایل ضعف تیم را فهمید .

وی یادآور شد: کادر فنی در این سطح تنها نباید کار مربیگری کند. درسطح تیم های پایه مربی باید نقش پدر و معلم شاگرد را داشته باشد و اعتماد شاگرد را جلب کند و با شاگرد بعنوان فرزندش برخورد کند و اگر می بیند علی دوستی و همکارانش در این سطح موفق بودند بدلیل همین مسایل بود.

آیت اللهی در خصوص اینکه پس چرا علی دوستی در یک رده بالاتر در تیم جوانان موفق نبود؟ اظهار داشت: مسئله علی دوستی و اکبر محمدی متفاوت است. آقای دوستی کارش در تیم نوجوانان بسیارخوب بود و نتیجه گرفت برای اینکه ارتباط با خوبی با بازیکنان برقرار می کرد اما برای اینکه جایی را برای آقای محمدی باز کنند علی دوستی را از نوجوانان برداشتند و به جوانان بردند و در مدت یک سالی که دوستی با تیم جوانان که در واقع شاگردانش همان بازیکنان تیم نوجوانان بود خوب کار کرد و اگر این تیم در گروه دیگری قرار داشت مسلما جزو چهارتیم بودند و شما دیدید که تیم های کره شمالی و استرالیا که در گروه ایران بودند قهرمان و نایب قهرمان مسابقات شدند.

وی در خصوص اینکه آیا بازگشت علی دوستی به تیم نوجوانان می تواند موفقیت آمیز باشد،گفت: ببینید علی دوستی فاکتورهای لازم برای مربیگری در سطح تیم نوجوانان را دارد و این را درعمل ثابت کرده است. به ایشان گفتم با تقویت کادر فنی و بهره گیری از همه پتانسیل های موجود می تواند باز هم در سطح نوجوانان موفق باشد.

عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال با بیان اینکه فوتبال کشور مربیان شناخته و صاحب کارنامه ای درسطوح پایه دارد که باید به آنها اعتماد کند اظهار داشت : آقایان محمد یاوری ، محمود بیداریان ، مسعود مقیم ، دانشجو ، علی چمنیان ، حسین دیدماه ،عباس گیشوئی ، کاوه سلامی ، محمد شفیعی سرمایه های فوتبال پایه هستند که در سطح کشور شناخته شده اند و باید از این سرمایه ها در جهت تقویت تیم های پایه استفاده کنیم چرا که بهرحال فدراسیون فوتبال سالها برای این مربیان هزینه کرده و باید از وجود آنها استفاده کند.

آیت اللهی درخصوص اینکه کمیته جوانان چگونه می تواند از بحران کنونی خارج شود؟ گفت : آقای معینی مرد کار کشته ای است و باید به استانها اعتماد کند و بیشترین وقت کاری خود را روی مناطق نه گانه کشور بگذارد . بازیهای رده های سنی را در مناطق شکل دهد و بازیها را بصورت دائم یا فصلی برگزار کند . کار استعدادیابی را به مناطق بسپارد و یک گروه کارشناس و متخصص مثل نفرات اعلام شده را مسئولیت بدهد تا در رده های مختلف سنی نفرات را شناسایی کند و در مقاطع مختلف در کمپ تیم های ملی آنها را در اردوهای مقطعی دعوت و بهترین نفرات از بین آنها انتخاب شود.

وی در مورد اینکه آیا موافق حضور اکبر محمدی در تیم نوجوانان هستید اظهار داشت : آقای محمدی جوان تحصیلکرده و علاقمندی است ولی باید من مسئول بدانم که چه مسئولیتی را به ایشان داده ایم. بنظرمن باید اول باید عملکرد ایشان در یکی دو تیم مورد توجه قرار می گرفت سپس مسئولیت سنگین تیم نوجوانان را به ایشان می دادیم . همانطور که در تیم ملی بزرگسال راجع به دایی بی سیاستی کردیم در مورد تیم نوجوانان نیز چنین کاری تکرار شد و نتیجه اش را دیدیم . باید از وجود امثال آقای محمدی در جاهایی که ثمربخش هستند استفاده شود.

تاریخ: 1389/10/1
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: