برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

مصاحبه تفصیلی با رئیس کمیته انضباطی: اخراج ف.ک از فوتبال صحت ندارد / برای سنگ باران زمین ، دو جلسه محرومیت کافی است / سقوط به دسته پایینتر در انتظار باشگاههای بدهکار/ بحث فیلترینگ سایت باشگاهها یک دروغ محض است!

ما اصلا بحثی به نام فیلترینگ و مسدود سازی سایت باشگاهها را نگفتیم و این موضوع را قویا تکذیب می کنم...

علی رفسنجانی شریف نژاد / خبرگزاری فوتبال ایران پارس فوتبال دات کام

شاید سخن بی راه نگفته باشیم اگر بگوییم که پر مشغله ترین مسئولیت نه تنها در ورزش که در تمامی سطوح شغلی کشورمان، اداره و رسیدگی به امور کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال است. حالا به این موضوع قاضی بودن و کارشناس برنامه های مذهبی را هم اضافه کنید بلکه این گفته برای شما نیز قابل هضم شود.

  بررسی و صدور احکام مختلف برای متخلفین مسابقات فوتبال، پرواز های متعدد از این شهر به آن شهر و حضور در برنامه های مذهبی همچون قطراتی از اقیانوس فعالیتهای روز مره دکتر مجتبی شریفی است که همین امر سبب شده تا وی وقت کمتری نسبت به دیگر اعضای فدراسیون فوتبال جهت گپ و گفت با اصحاب رسانه داشته باشد.

 با همه این احوال اما تصمیم گرفتیم تا لحظاتی را در کنار این شخصیت برجسته و همیشه بدهکار فوتبال ایران، به بررسی چند دغدغه و پرسش علاقمندان فوتبال بگذرانیم. مصاحبه ای که منحصرا به صورت "پرسش و پاسخ" در اختیار خوانندگان محترم خبرگزاری پارس فوتبال قرار می گیرد و در ذیل می آید:

* آقای شریفی صحبت را با مسئله تعلیق باشگاههای فوتبال شروع می کنیم. این موضوع به کجا رسید؟
- امسال ما تیمهای بسیاری را بدلیل شرایط نامساعد مالی تعلیق کرده ایم که به طور مثال می توانم به باشگاههای ابومسلم، پیام و آلومینیوم اراک و خیلی از باشگاههایی که اسامی شان الان در خاطرم نیست اما در وضعیت نامشخص و بحرانی قرار دارند اشاره کنم.

* آیا اصرار بر تعلیق باشگاهها اثری هم دارد؟
- این تعلیق ها منتهی می شود به کاهش امتیاز که با این کار تیمهایی که توانایی پرداخت مطالبات و بدهی ها را ندارند مسابقات را با امتیاز منفی شروع کنند  و اگر امتیاز منفی مکرر هم بگیرند خودشان می دانند که خود به خود از گردونه مسابقات باز می مانند و در نتیجه به دسته های پایین تر می روند که این عاقبت عدم توانایی شان است.

* بنابراین شما با این کارتان نه تنها به حل مشکلات کمک نمی کنید بلکه به بحرانهای موجود دامن می زنید؟
- نه! این یک تلنگری است به باشگاههای بدهکار و متخلف که بر همین اساس یا باید به فکر اصلاح خودشان باشند یا از گردونه مسابقات خارج شوند که با خروج شان، از عقد قرارداد با نفرات جدید جلوگیری می شود و با همین کار به طور اتوماتیک از بدهکار شدن این نوع باشگاهها جلوگیری می شود.

* فکر می کنید این یک راهکار قطعی و کاربردی است؟
- ما امسال برای تیمهای بدهکار که البته لیست بلند بالایی هم دارند این کار را انجام خواهیم داد و باز هم می گویم نحوه کار به این شکل است که الان نه می توانند بازیکن جذب کنند و نه می توانند بازیکن بفروشند اما قبل از شروع بازی ها برای اینکه آن موقع با تعلیق تیمها مواجه نشویم تا مسابقات با تأخیر روبرو نشود ما با کاهش امتیاز کار می کنیم که این مورد بیشترین زیان را برای این تیمها دارد.

* علی کفاشیان بحث مربیان منشوری را به نظر و تأیید نهایی کمیته انضباطی ارجاع داده، با توجه به این موضوع آیا هنوز هم در لیست سیاه فوتبال ما چنین مربیانی وجود دارند؟
- ما تا همین الان که خدمت شما هستیم چنین چیزی را نداشتیم. ببینید هیئت رسیدگی به تخلفات حرفه ای با این خط مشی تأسیس شد که اگر شکایت و ادعاهایی مبنی بر سو جریان مالی، دوپینگ و دیگر مسائلی که احتمال آلودگی در فوتبال را ایجاد می کند وجود داشت، افراد مدعی بیایند و به هیئت اعلام بکنند. اگر به دلیل رسید به کمیته انضباطی بدهند و اگر به دلیل نرسید باید تحقیقات را ادامه دهند و الان امری که به دلیل منتهی شده و در اختیار کمیته انضباطی قرار گرفته باشد به هیچ وجه وجود ندارد.

* بحث ف.ک ها به کجا رسید، گویا در خصوص یکی از این مربیان که اتفاقا دوباره جنجال ساز شده ، رئیس سازمان لیگ گفته او باید از فوتبال اخراج شود؟
- به این شکل که می گویید نیست و آقای عزیز محمدی هم چنین نظری ندارد. البته الان یک ادعا از سوی مدیریت باشگاه داماش مطرح شده که باید به صورت دقیق بررسی شود و اخیرا دستور دادیم تا دلایل لازم را در صورت وجود از این باشگاه دریافت کنند اما اینکه ف.ک مذکور اجازه فعالیت ندارد، چنین چیزی در هیئت رسیدگی به تخلفات مطرح نیست و این موضوع را تأیید نمی کنم.

* مسابقه پرسپولیس و تراکتور سازی حاشیه های جنجالی بسیاری داشت اما با توجه به حضور در شما در کوالالامپور، حکم محرومیت هواداران این دو تیم توسط چه کسی صادر شد؟
- در این مورد باید بگویم که گزارشات بازی به صورت تلفنی در اختیارم گذاشته شد و این رأی با مشورت اعضای کمیته انضباطی و نظر مستقیم من صادر شد. ابتدا قرار بود اعضا صبر کنند تا من به تهران برسم اما با توجه به شدت موضوع، این اتفاق نیفتاد و در روز چهارشنبه یک جلسه را برگزار کردند که در آن جلسه، معاون و دو عضو دیگر رأی تأیید شده را صادر کردند.

* آیا دو جلسه محرومیت برای تماشاگر نماهایی که زمین مسابقه را سنگ باران کردند کافی بود؟
- این حکم برای شروع کار است و فعلا این تخلف همین مقدار تنبیه را دارد. با این حال مطمئن باشید اگر مجددا چنین اتفاقی بیفتد تنبیهات شدیدتری را نه تنها برای هواداران خوب تبریزی بلکه برای هر هوادار هر تیمی که این تخلف را داشته باشد اجرا می شود.

* طبق اعلام برخی رسانه ها، یکی از آخرین احکام کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال مربوط است به اینکه اگر سایت باشگاهها اقدام به صدور بیانیه کنند، مسدود و فیلتر می شوند. لطفا در مورد این حکم بیشتر توضیح دهید؟
- ما اصلا بحثی به نام فیلترینگ و مسدود سازی سایت باشگاهها را نگفتیم و این موضوع را قویا تکذیب می کنم. ما گفته ایم که بیانیه به منزله مصاحبه مجازی است. یعنی زمانیکه به فلانی می گوییم حق نداری که مصاحبه کنی، از جمله می توانیم به او بگوییم که حق نداری بیانیه هم صادر کنی و اگر بیانیه بدهی مجازات می کنیم و همانطور که اگر مصاحبه ای از سوی فرد متخلف تکرار شود سبب محرومیت از نشستن او بر روی نیمکت می شود. بر همین اساس اگر عامل مذکور این کار را در قالب بیانیه هم انجام دهد آن موقع برخورد شدیدتری می کنیم و ضمانت اجرایی هم این است که از هیئت رئیسه و مجمع فدراسیون فوتبال خواهیم خواست تا فعالیت فرد متخلف را برای یک مدت طولانی به حالت تعلیق در آورد.

تاریخ: 1389/5/18
موضوع: فوتبال
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: