برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

آشنايي با ورزش مفرح و جذاب فلوربال

ورزش. فلوربال. فدراسيون انجمن‌هاي ورزشي
تهران - كلمه فلور به معناي كف و يا زمين صاف و بال نيز به معناي توپ است و فلوربال به معناي بازي با توپ روي زمين ترجمه شده است.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار ايرنا، اين ورزش در كشورهاي مختلف همچون سوئد و نروژ به نام (‪ ,)inn bandy‬در كشور فنلاند با نام (‪ )salibandy‬و در كشورهاي سوييس و آلمان با نام
‪ ))unihockey‬رايج شده كه به معناي ديگر، رد و بدل كردن توپ مابين چند بازيكن است.

اين رشته ورزشي كه امروز به يكي از ورزش‌هاي رايج نوجوانان و جوانان كشورهاي توسعه يافته بدل شده است، از سال ‪ ۱۹۵۸‬ميلادي در آمريكا آغاز شد و به سرعت در كانادا توسعه يافت.

نخستين مسابقات اين رشته ورزشي در شهر ميشگان در سال ‪ ۱۹۶۰‬برگزار شد و پس از مدت كوتاهي، جوانان سوئدي استقبال چشم‌گيري از اين رشته ورزشي كردند به شكلي كه مسوولان ورزش سوئد را مجاب كرد تا نخستين فدراسيون ورزشي فلوربال را در سال ‪ ۱۹۸۱‬در كشور خود تاسيس كنند.

گسترش اين رشته ورزشي در اروپاي شمالي به شكلي بود كه پس از سوئد، كشورهاي فنلاند و سويس نيز دست به تاسيس فدراسيون فلوربال خود زدند.

اما از آنجا كه گسترش اين رشته ورزشي نيازمند راه اندازي فدراسيون بين المللي بود، در روز ‪ ۱۲‬ماه آوريل سال ‪ ۱۹۸۶‬در شهر هاسكوارنا سوئد، فدراسيون بين‌المللي اين رشته راه اندازي شد تا توسعه جهاني اين ورزش روند سريعتري پيدا كند.

استقبال بي‌نظير كشورهاي شرق آسيا و اقيانوسيه سبب شد تا اين رشته ورزشي به سرعت در قاره آسيا رشد يابد و به سبب آن كنفدراسيون فلوربال آسيا و اقيانوسيه در دوم ماه ژوئن سال ‪ ۲۰۰۵‬در سنگاپور كه يكي از اعضاي فدراسيون بين‌المللي اين رشته است، تاسيس شود.

در شرايط كنوني، فدراسيون بين‌المللي فلوربال داراي ‪ ۵۲‬عضو فعال است و كنفدراسيون فلوربال آسيا و اقيانوسيه با ‪ ۱۲‬عضو در فدراسيون بين‌المللي فعاليت مي‌كند.

استراليا، ژاپن، هندوستان، كره جنوبي، مالزي، نيوزيلند، پاكستان، سنگاپور ، تايلند، مغولستان، اندونزي و ايران كشورهاي عضو كنفدراسيون فلوربال آسيا و اقيانوسيه هستند.

كارشناسان اين رشته ورزشي معتقدند، فلوربال ورزشي آسان و كم هزينه است بطوري كه به سرعت مي‌توان آن را در مدارس و دانشگاه‌ها رواج داد.

براساس اعلام پايگاه اطلاع رساني فدراسيون بين‌المللي اين رشته، هم اكنون نزديك به ‪ ۲۷۷‬هزار نفر در سطح جهان اين ورزش را دنبال مي‌كنند و تعداد سه هزار و ‪ ۹۸۳‬باشگاه در اين رشته در سراسر جهان فعال هستند.

فلوربال در بعد قهرماني نيز رشد سريعي داشته چنانچه تاكنون ‪ ۱۹‬دوره مسابقات قهرماني در سطح جهان در هر دو قسمت مردان و زنان در اين رشته برگزار شده است.

فدراسيون بين‌المللي اين رشته برابر تقويم ورزشي خود، همه ساله مسابقات مختلفي را با عنوان‌هايي همچون مسابقات قهرماني جهان در قسمت زنان به صورت يك سال در ميان (سال‌هاي فرد)، مسابقات قهرماني جهان در قسمت مردان به صورت يك سال در ميان (سال‌هاي زوج)، مسابقات قهرماني زير ‪ ۱۹‬سال جهان در هر دو قسمت مردان و زنان، مسابقات جام اروپا براي قهرمانان تيم‌هاي باشگاهي در هر دو قسمت مردان و زنان،
مسابقات قهرماني آسيا و اقيانوسيه، مسابقات قهرماني دانشجويان جهان در هر دو قسمت مردان و زنان و مسابقات دانش آموزان جهان برگزار مي‌كند.

برگزاري چنين مسابقاتي گوياي آن است كه كشورهاي مختلف جهان، امروزه در بخش قهرماني حساب ويژه‌اي بر روي فلوربال باز كرده اند.


** تولد فلوربال در ايران
اين رشته ورزشي براي اولين بار توسط رمضانعلي دولو در ايران راه اندازي شد، انجمن فلوربال ايران به شكل رسمي در اوايل سال ‪ ۱۳۸۹‬با تاييد مسوولان سازمان تربيت بدني تشكيل و شروع به كار كرد بطوري كه هم اكنون زيرنظر فدراسيون انجمن‌هاي ورزشي فعاليت مي‌كند.

اولين مدرسه فلوربال ايران در ‪ ۲۸‬بهمن ماه سال ‪ ۱۳۸۸‬با همكاري اداره تربيت بدني شمال شرق تهران در سالن شهيد طوقاني افتتاح شد.

اين رشته توسط كميته بين‌المللي المپيك به رسميت شناخته شده است و به عنوان يكي از رشته‌هاي بازي‌هاي المپيك ‪ ،۲۰۲۰‬در فهرست رشته‌هاي ورزشي حاضر در اين المپيك قرار گرفته است.

اين ورزش كه شباهت زيادي به رشته هاكي روي يخ دارد، در زميني به ابعاد ‪۴۰‬ در ‪ ۲۰‬متر كه دور تا دور آن توسط گوشه‌هاي گرد به ارتفاع ‪ ۵۰‬سانتي متر محصور شده است، بازي مي‌شود.

فلوربال بين دو تيم بازي مي‌شود كه حداكثر هر تيم ‪ ۲۰‬بازيكن با كادر فني دارد و در زمان بازي پنج بازيكن و يك دروازه بان براي هر تيم در زمين قرار مي‌گيرد.

زمان استاندارد بازي ‪ ۳‬گيم ‪ ۲۰‬دقيقه‌اي است و مانند ورزش هاكي، بازيكنان براي كنترل و ضربه زدن به توپ از چوب مخصوص اين بازي كه كسم نام دارد، استفاده مي‌كنند.

اين ورزش يك رشته غيرتماسي است بطوري كه نمي‌توان بازيكنان حريف را هل داده يا به آنان ضربه زد البته برخلاف رشته ورزشي هاكي روي چمن، بازيكنان مي توانند از هر دو سمت چوب و از پاهاي خود نيز براي كنترل و توقف توپ استفاده كنند.

چوب فلوربال با دوام و داراي استحكام زياد است و براي كنترل كامل توپ و ضربه زدن در ابعاد ‪ ۷۵‬تا ‪ ۱۰۵‬سانتي متر با وزني در حدود ‪ ۱۵۰‬تا ‪ ۲۵۰‬گرم براي بازي طراحي شده است.

توپ ‪ ۲۳‬گرمي اين رشته ورزشي داراي ‪ ۲۶‬سوراخ بوده كه قطر هر سوراخ ‪ ۷۲‬ميلي متر است.

تاریخ: 1389/5/6
کلمات کلیدی: ، ، ، ، ،
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: