برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

افزایش سن، فعالیت بدنی زنان را بیشتر کاهش می‌دهد یا مردان؟

مشارکت در فعالیت بدنی با افزایش سن کاهش می یابد و این کاهش در زنان بیشتر از مردان است.

به گزارش ایسنا، سبک زندگی بی تحرک یک عامل خطر عمده برای چاقی و بیماری های قلبی عروقی به شمار می رود و مشارکت در فعالیت بدنی با افزایش سن کاهش می یابد و این کاهش در زنان بیشتر از مردان است. در عین حال شیوع اضافه وزن و چاقی در میان کودکان و جوانان یکی از مهم ترین مشکلات بهداشت عمومی بوده و این مشکلات مرتبط با وزن در دوران کودکی تشخیص داده می شوند.

فعالیت فیزیکی یک رفتار آموخته شده است که تحت تأثیر خانواده، دوستان، معلمان و مربیان و همچنین محیط است. کودکان و نوجوانانی که در اوایل زندگی خود فرصت های ایجاد اعتماد به نفس در انجام فعالیت های فیزیکی را ندارند عمدتا در اواخر زندگی خود کمتر فعال هستند و مهارت های حرکتی مانند پریدن و پرتاب می تواند به عنوان بلوک های ساختمانی برای یک عمر فعالیت بدنی عمل کنند و کودکانی که این مهارت ها را در اوایل زندگی ندیده اند از توصیه های فعالیت بدنی در ادامه زندگی خود نیز تبعیت نخواهند کرد.

بر اساس این مطلب که از سوی ساناز کبیری تهیه شده و از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته آمده است: بازی و فعالیت بدنی روزانه از قدیم بخش مهمی از زندگی کودکان و نوجوانان بوده و امروزه وجود رایانه و رسانه های اجتماعی نیاز و میل کودکان را برای حرکت و بازی کاهش داده است.

فواید فعالیت فیزیکی برای کودکان و نوجوانان

مشارکت منظم در انواع مختلف فعالیت بدنی جهت رشد و پیشرفت سالم ضروری است و شواهد نشان می دهد که فعالیت بدنی می تواند تاثیر مثبت روی ترکیب بدنی، کلسترول، فشارخون، قند خون، تناسب هوازی، قدرت عضلانی، مهارت های حرکتی و سلامت استخوان داشته باشد.

فعالیت بدنی منظم همچنین می تواند عملکرد تحصیلی را بهبود بخشیده و احساسات خوبی را به وجود آورد. رفتارهای سبک زندگی مثبت مانند مشارکت در فعالیت جسمانی روزانه که در طول دوران کودکی و نوجوانی آغاز می شود در بزرگسالی نیز ادامه می یابد و در دراز مدت مشارکت روزانه در بازی های فضای باز و ورزش های تفریحی به بهبود سلامت و احساس خوب بودن همه کودکان و نوجوانان کمک خواهد کرد.

مشخصات فعالیت بدنی در کودکان و نوجوانان

الگوی طبیعی فعالیت پسران و دختران به صورت فعالیت بدنی کوتاه مدت همراه با دوره های استراحت مختصر در صورت نیاز، مشخص می شود و اکثر کودکان در فعالیت جسمانی شرکت می کنند تا از آن لذت ببرند، دوست پیدا کنند و چیز جدیدی یاد بگیرند.

کودکان و نوجوانانی که آمادگی جسمانی ضعیفی دارند، مستعد هستند به دلیل ناامیدی، خجالت و مشکلات فیزیکی مانند درد و آسیب  از ورزش خارج شوند. کودکان و نوجوانان باید از روند فعال بودن فیزیکی لذت ببرند گرچه ارزش بازی خلاق آزاد نباید نادیده گرفته شود.

فعالیت های بدنی ساختارمند فرصتی منحصر به فرد برای کودکان و نوجوانان برای یادگیری مهارت های جدید، بهبود تکنیک ورزش و احساس موفقیت در موفقیت های آن ها را فراهم می کند، کودکانی که یاد می گیرند چگونه با اعتماد به نفس بازی کنند و برای شرکت در بازی ها و فعالیت های مختلف تشویق می شوند و احتمال اینکه در طول زندگی از لحاظ فیزیکی فعال باشند بیشتر است.

پسران و دختران غیر فعال می توانند فعالیت بدنی را با مشارکت در برنامه هایی که جذاب و سرگرم کننده است، بهبود بخشند و درست مثل خواندن و نوشتن، کودکان باید یاد بگیرند که چگونه بازی های حرکتی و مهارت های ورزشی را به صورت ایمن و درست انجام دهند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا
تاریخ: 1401/9/1
کلمات کلیدی: ، ،
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: