برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

آیا باید وزنه سبک بلند کرد یا سنگین؟

ایسنا/خراسان رضوی صرف نظر از استفاده از وزنه های سبک یا سنگین، وزنه برداری مداوم تا حد مجاز، عضلات و قدرت را افزایش می دهد و محققان مشخص کرده ...

به نقل از سایتک دیلی، نتایج تحقیقات انجام شده توسط حرکت شناسان در دانشگاه مک مستر کانادا، با تمرکز بر عوامل کلیدی در تمرینات مقاومتی مانند مقدار وزنه برداشته شده، دفعات و تکرارها، به این نتیجه رسیده است که همه انواع تمرینات مقاومتی نتایج مثبتی به همراه دارند؛ این تمرینات شامل تمرینات با وزن بدن مانند پلانک، لانژ و شنا روی زمین است.

استوارت فیلیپس، استاد حرکت شناسی که این تحقیق را با دانشجویان فارغ التحصیل بردلی کوریر و جاناتان مکلود انجام داده است، می گوید: تعداد و ترکیبی از عوامل گیج کننده ای وجود دارد که باید هنگام ایجاد یک برنامه وزنه برداری برای به حداکثر رساندن قدرت و رشد عضلانی در نظر گرفت.

این یک بحث قدیمی بین ورزشکاران و مربیان قدرت و آمادگی است که چه ترکیبی منجر به بهترین دستاوردها می شود؟

برای این تحقیق، محققان ۱۹۲ مطالعه تصادفی شده و کنترل شده را با حجم نمونه کل بیش از ۵۰۰۰ نفر که به طور مساوی بین زنان و مردان تقسیم شده بود، بررسی کردند و آن را به بزرگترین طرح در نوع خود تبدیل کرد.

سرانجام این کار، سال ها برنامه ریزی، جمع آوری و تجزیه و تحلیل حجم عظیمی از داده هاست که حول سه متغیر کلیدی تمرین مقاومتی بارهای بیشتر در مقابل بارهای کمتر، تک ست ها در مقابل ست های چندگانه و تناوب تمرین، یک، دو یا سه (یا بیشتر) جلسه در هفته می چرخند.

بیشتر متخصصان تناسب اندام به این باور رسیده اند که استفاده از سنگین ترین وزنه ها که فقط سه تا پنج بار می توان آنها را بلند کرد، برای تقویت قدرت بهترین تاثیر را دارد، در حالی که استفاده از وزنه هایی که می توان آنها را هشت تا ۱۰ بار بلند کرد برای ساختن اندازه عضله بهترین تاثیر را دارد.

محققان مک مستر بر اساس تحقیقات اولیه خود، یک دهه گذشته یا بیشتر را صرف مخالفت با این ایده کرده اند که وزنه های سنگین تر، تنها گزینه هستند.

فیلیپس و گروه وی چندین تحقیق انجام داده اند که نشان می دهد هنگام بلند کردن وزنه های سبک تر به سمت نقطه خستگی، می توان دستاوردهای قابل توجهی را به دست آورد که به معنای ۲۰ تا ۳۰ تکرار و گاهی اوقات بیشتر باشد.

محققان در این بررسی جامع از تحقیقات در سراسر حوزه خود، دریافتند که برای به حداکثر رساندن قدرت عضلانی، بلند کردن وزنه های سنگین تر مؤثرتر است، در حالی که برای به حداکثر رساندن سایز عضله، باید هر تمرین را چندین بار انجام داد و مقدار وزن بلند شده اهمیت کمتری دارد.

کوریر می گوید: تجزیه و تحلیل ما نشان می دهد که هر نسخه تمرین مقاومتی منجر به افزایش قدرت و توده عضلانی می شود. نسخه های پیچیده برای به دست آوردن قدرت و عضله کافی اما غیر ضروری هستند. برنامه های ساده بسیار مؤثر هستند و مهم ترین نتیجه این است که مردم می توانند از هر برنامه وزنه برداری بهره ببرند. اگر مطمئن نیستید از کجا شروع و چگونه پیشرفت کنید، به دنبال راهنمایی باشید اما نیازی به پیچیدگی نیست.

محققان اظهار کردند: این تجزیه و تحلیل خبر خوبی است برای هر کسی، صرف نظر از سن که علاقه مند به کسب قدرت و حفظ عضلات بیشتر است زیرا کسب قدرت و حفظ عضلات بیشتر برای جلوگیری از آسیب، به حداکثر رساندن تحرک و بهینه سازی متابولیسم مهم است.

مکلود بیان کرد: بزرگترین متغیری که باید در آن مهارت پیدا کرد، انطباق است، زمانی که آن را برطرف کردید، می توانید نگران تمام تفاوت های ظریف دیگر باشید اما تحلیل ما به وضوح نشان می دهد که برای اکثریت قریب به اتفاق مردم بسیاری از متغیرهای به ظاهر مهم، آنقدرها ضروری نیستند.

یافته های این تحقیق امروز در مجله British Journal of Sports Medicine منتشر شد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا
تاریخ: 1402/6/18
کلمات کلیدی: ، ، ،
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: